Dünya Anadili Günü'nde Arapça etkinliği Valilik tarafından yasaklandı, Kaymakam 'eksik evraktan' dedi

Hatay’ın Samandağ ilçesinde 21 Şubat Dünya Anadili Günü kutlaması çerçevesinde yapılacak olan, Arapça tiyatro ve müzik içeren Kültür Sanat Etkinliği önce valilik tarafından gerekçe gösterilmeden yasaklanmıştı. Daha sonra Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamayla geri adım atıldı.

Dünya Anadili Günü'nde Arapça etkinliği Valilik tarafından yasaklandı, Kaymakam 'eksik evraktan' dedi

Dünya Anadili Günü'nde Hatay'da Samandağ Yeni Çarşı Salonunda yapılacak olan Kültür Sanat Etkinliği (Arapça Tiyatro ve Arapça Müzik) Hatay Valiliği İl Olağanüstü Hal Bürosu’nun 16.02.2018 tarihli kararı ile etkinlikten bir gün önce hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklanmıştı. Olağanüstü Hal Bürosu'nun gönderdiği tebliğ tebellüğ belgesinde yapılacak her türlü basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü ve etkinliklerin izne bağlı olduğu ifade edilmişti. 

Daha sonra İlçe Kaymakamlığı tarafından başvuru sahibi Yusuf Kimyon'a ikinci kez yapılan tebliğde yasak gerekçesinin eksik belge kaynaklı olduğu söylendi. Konuyla ilgili açıkalama yapan Kimyon şu açıklamayı yaptı:

" 21.02.2018 tarihinde düzenlemek istediğimiz yerel grupların katılımıyla ilgili Dünya Anadil Arapça etkinliği ilçe kaymakamlığına gerekli başvuru evrakları iletilmiş olup eksik belgelerle ilgili arandım. İçerik ile ilgili bilgi soruldu. İçeriğin Arapça tiyatro ve Arapça Müzik olduğunu yazılı olarak tekrar bildirdim. Daha sonra bana geri dönüş yapılmadı. İlçe kaymakamı Dr. Cahit Çelik yaptığımız başvuru ile ilgili ya eksik bilgi sahibi ya da yanlış bilgilendirilmiştir. Sayın Kaymakamın yaptığı açıklamayla etkinliğe izin verilmemesini eksik bilgiye dayandırmasını (eksikliği yazılı olarak bildirmiş ve bence eksik bilgi olmamasına rağmen) yapılan hatadan geri dönülmüş olması bağlamında olumlu bulmak ile birlikte diğer taraftan ise art niyet taşıdığımızı barış ve kardeşliği zedelediğimi değerlendirmiş olmasını yadırgadığımı kamuoyuna sunarım." 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler