DSÖ'den uyarı: Küresel salgın ivme kazandı

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs küresel salgınının ivme kazandığını ancak salgının yönünü değiştirmenin hâlâ mümkün olduğunu açıkladı. BM’den de küresel ateşkes çağrısı geldi.

DSÖ'den uyarı: Küresel salgın ivme kazandı

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip korona virüsü salgınının açık bir biçimde “ivme kazandığı” uyarısında bulundu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, hızlanmasına rağmen salgının ‘gidişatını değiştirmenin’ hâlâ mümkün olduğunu söyledi.

Tedros pazartesi günü yaptığı dijital basın toplantısında, “Kayıt altına alınan ilk vakadan 100 bininci vakaya ulaşmak 67 gün sürdü, ikinci 100 bin vakaya ulaşmak 11 gün sürdü ve üçüncü 100 bin vakaya ulaşmaksa 4 gün sürdü” diye konuştu. Tedros, “Ancak bizler durumu çaresizce izleyen seyirciler değiliz. Küresel salgının gidişatını değiştirebiliriz” dedi.

 

 ‘Sağlık çalışanlarına öncelik verilmeli’

Sosyal mesafe ve evde kalmanın defansif önlemler olduğunu kaydeden Tedros, salgına karşı galip gelmek için atağa geçilmesi gerektiğini söyledi. Tedros, “sağlık çalışanlarına öncelik verilmediği takdirde çok sayıda kişinin yaşamını yitireceğini” ifade etti. Tedros ayrıca, henüz teste tâbi tutulmayan ilaçların Covid-19’a karşı kullanılmasının yanlış umutlar doğurabileceği uyarısında da bulundu.

Bu hafta G20 devlet ve hükümet başkanlarına hitap edeceğini kaydeden Tedros, sağlık çalışanları için koruyucu donanım üretimini hızlandırma noktasında dünya liderlerine birlikte çalışma çağrısı yapacağını söyledi.

 

BM: Küresel ateşkes ilan edilsin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten de tüm dünyaya ateşkes çağrısı geldi. Guterres, savaştan tahrip olmuş toplulukların koronavirüs küresel salgınından korunması için küresel ateşkes çağrısında bulundu.

(DW TÜRKÇE)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler