DSÖ’den, koronavirüs aşısının Afrika’da denenmesini isteyen Fransız doktorlara tepki: 'Sömürge dönemi kalıntıları'

Koronavirüs aşısının Afrika’da denenmesini isteyen Fransız doktorlara, tepkiler sürüyor. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, konuyla ilgili “Irkçı, utanç verici, korkunç ve sömürge dönemi kalıntıları” ifadelerini kullandı.

DSÖ’den, koronavirüs aşısının Afrika’da denenmesini isteyen Fransız doktorlara tepki: 'Sömürge dönemi kalıntıları'

 

Fransa'da iki doktor, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilecek aşı ve ilaçların Afrika'da denenmesi gerektiğini söylemişti. Fransa'da sağlık alanında araştırmalar yapan Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü Genel Direktörü doktor Camille Locht ve Paris'teki Cochin Hastanesi Acil Servisi Şefi Prof. Dr. Jean-Paul Mira'nın ırkçı sözleri tepkilere neden olmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüse karşı geliştirilecek aşı ve ilaçların “Afrika'da denenmesi gerektiğini” öne süren 2 Fransız doktorun ifadelerini, “ırkçı, utanç verici, korkunç ve sömürge dönemi kalıntıları” şeklinde niteleyerek “Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır” dedi.

DSÖ’nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, Covid-19'a ilişkin ilk bilgilendirmeyi yapmalarının ardından 100 günden az bir süre geçmesine rağmen aşı araştırmalarının inanılmaz bir hızla ilerlediğini söyledi.

 

'Sömürgeci zihniyetin kalıntıları'

Ghebreyesus, yaklaşık 20 enstitü ve şirketin aşı geliştirmek için yarıştığını vurgulayarak “DSÖ, ilaçlar ve aşılar geliştirildikçe, tüm ülkeler ve insanlar arasında eşit paylaşılmasını sağlamakta kararlıdır” ifadesini kullandı.

Bazı Fransız doktorların Kovid-19 aşısının Afrika'da denenebileceğine yönelik açıklamalarını anımsatan Ghebreyesus, "Doğrusunu söylemek gerekirse dehşete düştüm. Dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuzu söylediğim bir zamanda bu tür 'ırkçı söylemler' dayanışma karşıtlığıdır” değerlendirmesinde bulundu.

“Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır” diyen Ghebreyesus, Covid-19 aşısının testi konusunda ister Afrika isterse Avrupa olsun ayrım yapmadan aynı protokolleri takip edeceklerini dile getirdi.

Ghebreyesus, Fransız doktorların açıklamalarını "utanç verici" ve "korkunç olarak niteleyerek, şöyle devam etti:

“Eğer bir yerde test yapılması gerekiyorsa insanlara eşit muamele yapılması lazım. Sömürgeci zihniyetin kalıntılar artık durmak zorunda. DSÖ, bunun olmasına izin vermeyecek. 21. yüzyılda bilim adamlarından böylesine açıklamalar duymak utanç verici ve korkunç bir durum. Bu açıklamaları en güçlü şekilde kınıyoruz.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler