DSG: Türkiye Fırat'ın doğusunu vurmayı bırakana dek IŞİD'e karşı operasyonları durdurduk

Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda bombardımana başlaması üzerine, YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG), IŞİD'e karşı operasyonları askıya aldığını ABD'ye bildirdi.

DSG: Türkiye Fırat'ın doğusunu vurmayı bırakana dek IŞİD'e karşı operasyonları durdurduk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'son ikaz' açıklamalarını takiben Türk ordusunun Ayn el Arab yakınındaki Zor Mağar bölgesinin ardından Kobane'yi de obüs ateşine tutmasına DSG tepki verdi. 

Çarşamba günü Suriye'nin doğusunda IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyonları askıya aldığını duyuran DSG, bunun 'geçici' bir durum olduğunu ifade etti, ama 'Türkiye'nin saldırıları durana kadar' operasyonların başlamayacağını öne sürdü.

Anadolu Ajansı, TSK'nin Kobani'ye açtığı ateşte 4 YPG'linin öldüğünü iddia etmişti.

'Cihatçılarla koordinasyon halinde' suçlaması

Diğer yandan Ankara'yı 'provokasyonla' suçlayan DSG, IŞİD'in son dönemde karşı saldırıya geçmesiyle eşzamanlı olarak Türkiye'nin 'cihatçılarla koordinasyon halinde' vurduğunu iddia etti.

DSG'nin açıklamasında, 'Türkiye'nin saldırılara devam etmesi halinde IŞİD karşıtı operasyonlarını uzun süreli olarak durduracağını' ifade etti.

Koalisyona çağrı

'İstanbul'da düzenlenen dörtlü Suriye zirvesinin ardından TSK'nin Rojava'daki YPG mevzilerine saldırılarının başladığı' dile getirilen DSG açıklamasında şöyle denildi:

"Uluslararası topluma, Türk devletinin Kuzey Suriye’nin güvenli bölgelerine yönelmesini kınaması için çağrıda bulunuyoruz. Uluslararası koalisyonu da IŞİD teröristlerine destek veren Türkiye’nin düşmanlığına karşı tavırlarını netleştirmeye çağrıyoruz."

ABD Dışişleri ise gerilimin düşürülmesi için hem Türkiye hem de DSG ile temas halinde olduğunu açıkladı.

ABD: Görüş alışverişi daha iyi olur

ABD Dışişleri Sözcüsü Robert Palladino, çarşamba günü "Amerikan personelinin bulunduğu Suriye'nin kuzeybatısına tek taraflı askeri saldırılar, her kim düzenlerse düzenlesin, bizim için büyük endişe kaynağı" diyerek şu vurguyu yaptı:

"Güvenlik endişesi yaratan konularda ABD ile Türkiye arasında koordinasyon ve görüş alışverişi daha iyi bir yaklaşım olur."

DSG'nin siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) tarafından yönetilen ve tek taraflı özerklik ilan edilen bölgedeki kentlerden Kamışlı'da da Türkiye'yi protesto gösterisi düzenlendi. 

Sputnik

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler