DSG: TSK, bulunduğu tüm alanlardan çıkarıldı

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanlığı, TSK ve bağlı grupların Afrin’de yerleşmeye çalıştığı yerlerin tümünden çıkarıldığı açıklamasını yaptı.

DSG: TSK, bulunduğu tüm alanlardan çıkarıldı

DSG Genel Komutanlığı’nın açıklamasından bazı satır başları şöyle: “Türk ordusu, Türkiye’de eğittiği çeteler yoluyla Kürt ve Arap halkları arasında düşmanlık yaratma ve bölge halklarını birbirine kırdırma politikasını gütmektedir. Ancak bu planları şu ana kadar boşa çıkarılmış durumdadır.

TSK’ye aynı anda 5 farklı yerde operasyon

Türk ordusu ve ona bağlı grupların bugün öğle saatlerinde savaş uçakları, tank ve top atışları desteğinde sınıra yakın bazı bölgeler ile Afrin’e bağlı bazı köyleri yerleşerek işgal etme girişiminde bulunmuştur. Güçlerimiz akşam saatlerine doğru bu alanlardaki işgalci Türk askerleri ve ona bağlı çetelere geniş kapsamlı bir operasyon başlatmıştır. Beş farklı yerde gerçekleştirilen operasyonda Raco ilçesine bağlı Edema, Şadiya ve Surkê köyleri ile Bilbilê ilçesine bağlı Şingêlê köyü tamamıyla temizlenmiştir. Ayrıca sınırın farklı yerlerinde yoğun çatışmalar yaşanmaktadır. TSK ve ona bağlı grupların Afrin topraklarını işgal etme girişimleri boşa çıkarılmıştır.

‘Çok sayıda sivil yaşamını yitirdi’

Güçlerimizle baş edemeyen TSK bir kez daha sivilleri hedef almıştır. Rubar Göçmen Kampı, Şêrawa ilçesine bağlı Cilbirê köyü ile Afrin’in diğer farklı noktalarında savaş uçaklarının bombardımanı sonucu birçok sivil yaşamını yitirmiştir.

‘Reyhanlı’yı TSK topa tutuyor, bize yıkıyor’

Ayrıca Türk devleti ve ordusu Afrin’e yönelik saldırılarını meşru kılmak için kendi topraklarındaki Hatay’a bağlı Reyhanlı ilçesini topa tutmakta; bunun sorumluluğunu gücümüze yüklemektedir. Sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırılarda hiçbir alakamız olmadığını kamuoyuna belirtiyoruz. Efrin sınırı dışında bulunan bölge ve alanlar, hiçbir zaman güçlerimiz tarafından hedef alınmamıştır. Bir kez belirtiyoruz ki sosyal medya ve bazı basın-yayın organlarında manipüle edici söz ve haberlere itibar edilmemelidir. Yaşanan ve yaşanacak gelişmeler hakkında Komutanlığımız tarafından kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

ANHA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler