D-R Seher'i rafa ters koyarak sansürledi!

D&R'ın Tekirdağ Trend Park AVM'de bulunan mağazasında, Selahattin Demirtaş’ın yazdığı Seher kitabına 'raf sansürü' uygulandı. Sansür, sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

D-R Seher'i rafa ters koyarak sansürledi!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Seher’ kitabına D&R raflarında ilginç bir sansür uygulandı. Bir Twitter kullanıcısı, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Trend Park AVM’de bulunan D&R mağazasında Demirtaş’ın kitabının rafta ‘ters çevrildiğini’ duyurdu. Öte yandan sansürlenen kitabın, yurt genelindeki satış istatistiklerine dayanılarak hazırlanan ‘en çok satan 20 kitap’ listesinde 7’nci sırada olması da dikkatlerden kaçmadı.

Sosyal medyadan tepki

D&R’nin söz konusu sansürü ise sosyal medyada tepki çekti. Sansüre ilişkin kendi gözlemlerini paylaşan kullanıcılarda genel görüş, söz konusu firmanın ‘korkudan’ dolayı böyle bir yola başvurduğu yönünde. Tepki çeken sansüre ilişkin, bir kullanıcı söz konusu firmanın daha önce de sansür uyguladığını ve çok satanlar listesinde olan kitabın, mağazada görülmez yerlere koyulduğunu anlattı.

ilerihaber.org’un haberine göre, bazı kullanıcılar D&R’nin lince maruz kalmamak için böyle bir yöntem geliştirdiğini kaydederken, bir kullanıcı ise D&R’nin söz konusu ‘uygulamayı’ dikkat çekmek için yaptığını savundu. Sansüre tepki gösteren kullanıcılar firmayı kınayarak, boykot çağrısı yaptı.

Mağaza siteden de sansür uyguladı

Öte yandan çok satanlar listesinde yer alan ve 11’inci baskısı yapılan kitap, D&R’nin internet sitesinde de sansüre maruz kaldı. Firma, internet sitesinde yer alan ‘Çok satanlar’ ve ‘Yeni çıkanlar’ bölümünde de Demirtaş’ın kitabına yer vermezken, tepki çeken sansüre ilişkin de henüz bir açıklama yapmadı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler