Dr. Mengüç: "Yangının büyümesinde yanıcı kimyasallar rol oynadı"

Gaziosmanpaşa'daki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çıkan yangında olay yerine heyet halinde giden İstanbul Tabip Odası'ndan Dr. Samet Mengüç, “Sadece söylemlerle, yönetmelikler çıkarmakla değil denetleme mekanizmalarının gerçek anlamda mutlaka işletilmesiyle toplum güvenliği sağlanabilir" dedi.

Dr. Mengüç:

2013 yılında Gaziosmanpaşa'ya taşınan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çıkan yangın, hastanelerin güvenliği ve kriz anlarında hastaların tahliye protokolünü yeniden gündeme getirdi.

Çatıda başlayan yangın kısa sürede diğer katlara da sıçradı. Aynı yerde 26 Eylül 2011'de bina inşa edilirken çıkan yangında kullanılan dış cephe malzemesine yönelik eleştiriler arttı.

Cephe malzemesi örnekleri laboratuvarda incelenecek

Olay yeri inceleme ekipleri hastanenin dış cephe kaplamasından numune aldı. Bu numuneler daha detaylı incelenmek üzere Kriminal Polis Laboratuvarı'na gönderildi.

Avrupa Birliği'nin Yapı Malzemeleri Yönetmeliği 89/106/EEC maddesinde yanıcı olmayan madde kullanımı düzenlenirken, Türkiye Sağlık Bakanlığı Yangın Önleme ve Söndürme Yönergesi'nin "Binalarda kullanılacak yapı malzemeleri" ni düzenleyen maddesinin 3. bendi şöyle diyor: "Duvarlarda iç kaplamalar ile ısı ve ses yalıtımları; en az normal alevlenici, yüksek binalarda ve kapasitesi 100 kişiden fazla olan sinema, tiyatro, konferans ve düğün salonu gibi yerlerde ise en az zor alevlenici malzemeden yapılır. Dış kaplamalar, 2 kata kadar olan binalarda en az normal alevlenici, yüksek bina sınıfına girmeyen binalarda zor alevlenici ve yüksek binalarda ise zor yanıcı malzemeden yapılır". Diğer maddelerde tesisat borularından döşeme malzemelerine kadar bu kurala uyulması şart koşuluyor.

İstanbul Tabip Odası heyetiyle dün olay yerinde incelemelerde bulunan Genel Sekreter Dr. Samet Mengüç, gözlemlerini ve yapılması gerekenleri bianet'e aktardı.

‘Alevlerin vertikal olarak yayılması kimyasalları işaret ediyor’

Dr. Samet Mengüç, yangının asıl çıkış sebebinin henüz belli olmadığını söylerken şu an için olası tahminleri şöyle sıraladı:

"Çöp konteynırına atılan bir sigaradan kaynaklandığı ve dolayısıyla binanın ön cephesinde kullanılan bir takım kimyasal izolasyon malzemelerin yanıcı özelliğinin yüksek olması nedeniyle yangının çok hızlı yayıldığı senaryolardan biri.

"Bir diğer söylem direkt olarak çatından çıktığı yönünde. Yangının kapladığı alan göz önünde bulundurulursa aşağıdan yukarıya ya da yukarıdan aşağıya ilerleyen vertikal bir düzlem var. Bu da yanıcı kimyasalların yangının büyümesinde büyük bir faktör olduğu izlenimini veriyor.

‘Hastane ve okullarda denetleme mekanizmaları olmalı’

"Yangının asıl sebeplerinin ortaya çıkması için araştırmaların yapılması lazım. Bundan sonraki süreçte de bu tür olayların yaşanmaması, varsa ihmallerin kamuoyuyla paylaşılmasını dün kriz masasında Vali’ye de ilettik.

"Özellikle insanların toplu şekilde bulunduğu hastaneler, okullar gibi yerlerdeki koruma önlemleri ve binaların yapım aşamasındaki gerekliliklere uyulmalı. Personel eğitilmeli, yılda birkaç kez yangın tatbikatı yapılmalı. Sadece söylemlerle, yönetmelikler çıkarmakla değil denetleme mekanizmalarının gerçek anlamda mutlaka işletilmesiyle toplum güvenliği sağlanabilir".

(Bianet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler