Dr. Cenk Yiğiter gözaltına alındı

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden OHAL KHK’sı ile ihraç edilen bilim insanlarından Dr. Cenk Yiğiter, bu sabah gözaltına alındı. Eğitim Sen ve Barış İçin Akademisyenler yaptıkları açıklamalarla Yiğiter’in serbest bırakılmasını istedi.

Dr. Cenk Yiğiter gözaltına alındı

MülkiyeHaber’in verdiği bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube polislerince bu sabah evinden gözaltına alınan Dr. Yiğiter’in gözaltı nedeni henüz öğrenilemedi. Dr. Yiğiter’le birlikte gözaltına alınan öğrenciler de bulunuyor. Ancak kaç kişinin gözaltına alındığı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

‘Dr. Cenk Yiğiter derhal serbest bırakılsın’

OHAL KHK’sı ile üniversiteden ihraç edilen Dr. Cenk Yiğiter’in gözaltına alınmasına Eğitim Sen ve Barış İçin Akademisyenler tarafından yapılan açıklamalarla tepki gösterildi. Dr. Yiğiter’in derhal serbest bırakılması istendi.

Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi tarafından yapılan açıklamada, “Şubemiz yürütmesinde ve kurullarında yer almış, KHK ile Ankara Üniversitesinden ihraç edilmiş üyemiz Cenk Yiğiter bu sabah evinden gözaltına alınmıştır” dendi. “Her zaman eğitim ve bilim emekçilerinin hakları için mücadele eden, öğrencilerini soruşturmalara ve baskılara karşı savunan akademisyen Cenk Yiğiter’e yönelik baskılar, sendikamıza ve mücadelemize karşı yapılmıştır!” ifadesine yer verilen açıklamada, “Cenk Yiğiter yalnız değildir. Sesi sesimiz, mücadelesi mücadelemizdir. Cenk Yiğiter derhal serbest bırakılmalıdır!” dendi.

Barış İçin Akademisyenler’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise “Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilmiş olan Cenk Yiğiter arkadaşımız bu sabah evinden gözaltına alınmış. Cenk Yiğiter yalnız değildir. Yanındayız; sözü sözümüz, eylemi eylemimizdir. #CenkYiğiter derhal serbest bırakılmalıdır!” dendi.

'Bu devlet bir kısım yurttaşı sivil ölüme mahkum etti'

Dr. Cenk Yiğiter, 7 Kasım’da yaptığı sosyal medya paylaşımında “Bu devlet, KHK ile, bir yargı kararına dayanmaksızın bir kısım yurttaşı fiilen yurttaşlıktan çıkardı, sivil ölüme mahkum etti. Ve bu toplum buna bir tepki vermedi. Bu devlet gelecekte başkaca faşizan uygulamayı hayata geçirmekte hiçbir beis görmeyecektir artık. Bekleyin, görün” demişti.

Dr. Cenk Yiğiter, üniversiteden atıldıktan sonra sınava girerek kazandığı bölüme, Ankara Üniversitesi Rektörü’nün Türkiye’de örneği olmayan kişiye özel yönetmelik değişikliği yapması üzerine, kayıt yaptıramamıştı. Yiğiter’in yaptığı avukatlık stajı da kabul edilmemişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler