Döviz arttı, İstanbul'da simite zam geldi

İstanbul’da simit fiyatı 25 kuruş zamlanarak 1.75 lira oldu. Zam nedeni TL'nin döviz kurları karşısında değer yitirmesi.

Döviz arttı, İstanbul'da simite zam geldi

İstanbul Simitçiler Odası Başkanı Ali Yücel, döviz kurlarında yaşanan hareketliliğin ham madde maliyetlerinin yükselmesine neden olduğunu belirtti ve "Mecburen zammı yansıtmak zorunda kaldık" dedi.

"Ham madde maliyetlerimiz inanılmaz yükseldi 60 liraya aldığımız simit unu şu an 100 TL'ye satılıyor. Susam fiyatı 9 liraydı şu an 18 liraya satılıyor. Akaryakıt, doğal gaz ve pekmez gibi ürünlere hiç girmiyorum."

Fırsatçılık mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da düzenlenen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada "fırsatçılık yapanları da fedakarlık yapanları da unutmayacağını" söylemişti.

Yücel açıklamasında fırsatçılık yapmadıklarını söyledi:

"Aslında normal şartlarda gerçek zammı uygulasak simit fiyatının 2 lira olması lazım. Ancak ‘fırsatçılık' denir diye 25 kuruşluk bir zam yaptık."

Yeni simit fiyat listesi 17 Eylül Pazartesi günü simit esnafına gönderildi.

Esnaf Odası: Yüzde 50 zam istendi, oranı düşürdük

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Simitçiler Odası'nın, simit, açma ve poğaçaya zam talebine kısmen onay verdiklerini söyledi.

"Odanın, fiyatlarda artışa gidilmesi yönünde talebi oldu. Biz de, kalem kalem maliyetleri inceledik. Yaptığımız değerlendirme sonrası zam taleplerini kısmen karşıladık. Oda'nın zam talebi yüzde 50 seviyesindeydi. Biz bu oranı düşürdük. 1.5 liraya satılan simit 1.75 liraya satılacak."

Bianet

Etiketler: İstanbul, Simit, Zam

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler