Donna Strickland, Fizik Nobeli alan üçüncü kadın oldu

Nobel Fizik Ödülü, ABD'li Arthur Ashkin, Fransız Gerard Mourou ve Kanadalı Donna Strickland'e verildi. Strickland Fizik Nobeli alan üçüncü kadın oldu.

Donna Strickland, Fizik Nobeli alan üçüncü kadın oldu

Nobel Fizik Ödülü, 'lazer fiziğini kökten değiştiren icatlarından' dolayı ABD'li Arthur Ashkin, Fransız Gerard Mourou ve Kanadalı Donna Strickland'e verildi. A. Ashkin atom, virüs gibi küçük cisimleri yakalayabilen optik cımbızın; Mourou ve Strickland ise bugün göz ameliyatlarında da kullanılan lazer teknolojisinin keşfi için ödüle layık görüldü.

Donna Strıckland Fizik Nobeli alan üçüncü kadın oldu

Ödülü alan Donna Strickland, "Kadın fizikçileri kutlamamız gerekir, çünkü varlar" diye konuştu. Donna Strickland, bugüne kadar Nobel Fizik Ödülü'nü alan üçüncü kadın oldu. Daha önce Maria Goeppert-Mayer (1963) ve Marie Curie (1903) ödüle layık görülmüştü.

Bu yılki Nobel Ödülü'nün bir kadın fizikçi tarafından paylaşılması dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) yapılan sunumda İtalyan Bilim İnsanı Alessandro Strumia, "Fizik erkekler tarafından icat ve inşa edildi" demişti. Strumina daha sonra CERN tarafından görevden alındı. Bugün ödülü alan üç fizikçiden birinin kadın olması "O cinsiyetçi açıklamaya karşı iyi bir yanıt" şeklinde yorumlandı.

Nobel Fizik Ödülü nedir?

Nobel Fizik Ödülü, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından her yıl Stokholm'de Alfred Nobel'in ölüm günü olan 10 Aralık'ta verilir. Bu ödül, Alfred Nobel'in 1895 yılında isteği ile başlatılan ve 1901 yılından beri devam eden 5 Nobel Ödülü'nden birisidir. Diğer kategoriler; Nobel Kimya Ödülü, Nobel Edebiyat Ödülü, Nobel Barış Ödülü, Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'dür. İlk Nobel Fizik Ödülü, x-ışını keşfinden dolayı sunduğu üstün hizmetlerden dolayı Alman Wilhelm Conrad Röntgen'e verilmiştir.

Bugüne kadarki 111 Nobel Fizik Ödülü’nün 64'ü birden fazla bilim insanı tarafından paylaşıldı. John Bardeen 2 adet Nobel Fizik Ödülü alan tek bilim insanı. En genç Nobel Fizik Ödüllü bilim insanı ise Lawrence Bragg. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler