Dolar/TL 3.86'yı aştı, euro rekor kırdı

Dolar/TL 3.85'i aşarak 18 Aralık'tan beri en yüksek seviyeye çıktı, euro 4.76 ile tarihi zirveye çıktı.

Dolar/TL 3.86'yı aştı, euro rekor kırdı

Dün açıklanan cari açık verisi 7.10 milyar dolar olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Veri sonrası dolar hafif yükselişini sürdürdü, ilerleyen saatlerde ise yükselişini hızlandırdı ve 3.84'ün üzerine çıktı. 


Kur yeni güne de 3.83 seviyelerinde başlamasının ardından 3.8601'i gördü, euro da önce 4.75, ardından 4.76'nın üzerine yükselerek rekorunu yeniledi. Rabobank Gelişen Piyasalar Döviz Stratejisti Piotr Matys Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede doların daha da yukarı çıkabileceğini söyledi, 3.90 seviyesinin önemli olduğunu belirtti. 

ABD enflasyonu radarda

Yurt içinde Hazine'nin düzenleyeceği 5 yıllık tahvil ihalesi, yurt dışı piyasaların radarında ABD Şubat enflasyonu olacak. 

ABD'de geçen hafta cuma günü açıklanan istihdam raporunda ortalama saatlik kazançlar verisinin beklentilerin altında kalması sonrası enflasyon verisi önemli olacak. 

TÜFE'nin aylık %0.2, yıllık %2.1'den %2.2'e yükselmesi bekleniyor. Çekirdek enflasyonun ise yıllık %1.8 olması bekleniyor. Beklentinin üzerinde gelecek çekirdek enflasyon verisinin  doların küresel çapta değer kazanmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Etiketler: Dolar, türk lirası

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler