Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı: 4.92

Bankalararası piyasalarda dolar ve euro tüm zamanların rekorunu kırdı. Dolar 4.92, euro 5.76 seviyelerini gördü. TL'nin dolar karşısındaki günlük kaybı yüzde 2'yi buldu.

Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı: 4.92

Türk Lirası, dolar ve euro karşısında büyük boyutlarda değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar/TL kuru, bankalararası piyasalarda 4.92’yi görerek, tüm zamanların en yüksek düzeyine yükseldi. Böylece lira, dolar karşısında dünkü kapanış düzeylerine göre yüzde 2’nin üzerinde bir değer kaybına uğradı. Euro da 5.76’yla yeni bir rekora imza attı. Sterlin 6.59 lirayla ile yeni tarihi rekor düzeylerine yükseldi.

İş Yatırım’ın, dünkü “Negatif ayrışmaya devam ediyoruz” başlıklı günlük piyasa bülteninde şu değerlendirmeler yapıldı:

  • Ticaret rüzgarlarını arkasına alan gelişmiş ülke borsaları Wall Street’in önderliğinde yükselmeye devam ediyor. Ancak güçlü dolar ve yükselen faizlerin baskısı altındaki gelişmekte olan piyasalar yükselişe sınırlı oranda katılabiliyor.
  • Türkiye hisse fiyatları Wall Street’e paralel hafif toparlandı. Ancak dolar bazında kayıplar devam ediyor. MSCI Türkiye aybaşından beri yüzde 13, son üç ayda yüzde 30 kayıp ile gelişmekte olan borsalara göre altı kat daha fazla kaybettirdi.
  • ABD borsalarındaki yükselişe ve Türk lirasındaki toparlanmaya paralel Borsa İstanbul’da hafif yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz. Ancak kalıcı yükseliş için Türk lirasının toparlanması gerekiyor.”
  • Borsa İstanbul Endeksi ise (BİST100), dün 102 bin puanın üzerinde başladığı günü yüzde 1.05 artışla 103 bin 327 puandan tamamladı.

Son Haberler

Popüler Haberler