Dokuz Eylül Üniversitesi sağlık emekçileri haklarını aramaya devam ediyor

Pandemi sürecinin başından beri ücret kesintisi, sınırlı ek ödeme ve kadrosuz çalıştırma gibi sorunlarla mücadele eden Dokuz Eylül Üniversitesi sağlık emekçileri yaptıkları eylemde taleplerini yineledi

Dokuz Eylül Üniversitesi sağlık emekçileri haklarını aramaya devam ediyor

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Asistan Hekim İnisiyatifi, Demokratik Sağlık Sen, Eğitim Sen 3 No'lu şube, Eğitim İş, Genel Sağlık İş, İzmir Tabip Odası, SES, Tez Koop İş Sendikası, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, Türk Sağlık Sen ve Türk Hemşireler Derneği, sağlık emekçilerinin ek ödemelerdeki kesintilerine karşı eylem yaptı.

 

Açıklamayı SES işyeri temsilcisi Ceylanım Üçer okudu. Üçer sağlık emekçilerinin taleplerini şöyle sıraladı:

  •  Yapılan ücret kesintilerinden geri dönülmelidir.
  •  Temel üretim en düşüğü yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde yükseltilmeli.
  •  Ek ödemeler tüm sağlık emekcilerini kapsayacak şekilde ödenmeli.
  •  Ek gösterge rakamlarının sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda çalışan tüm emekçileri kapsayarak,en az 3600 ek gösterge olacak şekilde kademeli olarak yükseltilmelidir.
  •  4A, 4B, 4D vb farklı kadrolara son verilmeli, sağlık alanında yeni atamaların hepsi kadrolu, güvenceli yapılmalıdır.

 

‘Suç duyurusunda bulunacağız’

Başhekimin sosyal medya üzerinden "Aranızda sağlık çalışanı olmayanlar var" şeklindeki açıklamalarını eleştiren Sağlık-İş Genel Merkez Yöneticisi Adem Sarıçoban, "Başhekim burada işçiden söz ediyor. Başhekime sesleniyoruz; bizler sağlık ve sosyal iş kolanda çalışan sağlık işçileriyiz. Burada çalışan asistan hekimler, hemşireler, laborantlar gibi temizlik ve güvenlik personeli de sağlık çalışanıdır. Yine sağlık emekçilerini tehdit ediyorlar. Sendikal faaliyeti engellediğiniz için sizlerle ilgili suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu.

 

‘Dayanışmayı Yükselteceğiz’

"Hastane yönetimi güvenlik görevlisi arkadaşlarımızı karşımızı çıkartıyor. Ama onlarda bizim üyemiz. Güvenlikte çalışan arkadaşlarımızı değil kendiniz karşımızı çıkan" diyen Sarıçoban, "Dün olduğu gibi bugünde tüm sağlık çalışanlarıyla hekimiyle, asistanıyla, güvenlik görevlisiyle yan yana mücadele edeceğiz, dayanışmayı sonuna kadar yükselteceğiz" dedi.

 

‘İzmir halkı burada yer alır’

TMMOB İzmir İKK adına konuşan Melih Yalçın ise başhekime seslenerek, sağlık emekçilerinin muhatap alınması gerektigini söyledi. Yalçın, "Sağlık çalışanları birer kahraman siz onları mağdur ettikçe tüm İzmir halkı burada yer alır" dedi. Açıklama, eyleme desteğe gelen Praksis Müzik Grubunun izgileriyle sona erdi.

 

(ETHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler