Doku'nun bulunmasını isteyen beş öğrenci yurttan atıldı

Dersim’de 179 gündür kendisinden haber alınmayan Gülistan Doku’nun bulunması için düzenlenen eylemlere katılan beş üniversite öğrencisi, kaldıkları yurttan polisin talebiyle atıldı.

Doku'nun bulunmasını isteyen beş öğrenci yurttan atıldı

 

SiyasiHaber

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi ikinci sınıf öğrencisi olan 21 yaşındaki Gülistan Doku'nun kaybolmasının üzerinden 149 gün geçti ama arama çalışmalarından hala bir sonuç çıkmadı.

 

Gülistan Doku nasıl kayboldu?

Doku, 5 Ocak Pazar günü sabah saatlerinde kaldığı yurttan ayrıldı. Diyarbakır’da yaşayan ailesi kızlarından haber alamayınca 6 Ocak’ta kayıp başvurusu yaptı.

Gülistan Doku kaybolmadan bir gün önce 4 Ocak’ta erkek arkadaşı Zaynal A. ile çalıştığı kafenin önünde konuşma görüntüleri ve bu konuşmanın sonrasında Gülistan’ın bir minibüse bindiği MOBESE kayıtlarına yansıdı.

Soruşturma kapsamında ifadeleri alınan görgü tanıklarının aktarımına göre de Gülistan Doku en son 5 Ocak’ta Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Sarı Saltuk Köprüsü’nde görüldü.

Telefon sinyalinin en son burada kesilmesi nedeniyle arama çalışmaları bu noktada yoğunlaştı.

Soruşturmanın ilerleyen günlerinde Sarı Saltuk Köprüsü’nde çömelmiş bir kadının görüntüsü yoldan geçen bir aracın güvenlik kamerasına yansıdı. Ve görüntüler üzerinde yapılan detaylı incelemede, bu kadının 21 yaşındaki Gülistan Doku'ya ait olduğu iddia edildi.

 

Soruşturmada herhangi bir yol kat edilmedi!

Doku için arama çalışmaları 9 Ocak’tan bu yana devam ediyor. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada bugüne kadar herhangi bir yol kat edilmedi. Arama kurtarma faaliyeti yürüten ekipler, bir bulguya rastlamadıklarını ve bundan sonra da rastlamayacaklarına dair kanaatlerini aileyle paylaştı. İki kişi tarafından belirli sürelerle su altında sürdürülen arama çalışmalarına devam ediliyor.

 

Baş şüpheli olan Zainal Abarakov yurtdışına mı kaçtı?

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre; Doku’nun en son Dersim’de görevli bir polisin üvey oğlu olan erkek arkadaşı Zainal Abarakov ile telefonla görüştüğü biliniyor. 15 Ocak’ta ise Doku’nun Abarakov ile yüz yüze yaptığı görüşme mobese kayıtlarına yansıdı. Abarakov ile karşılıklı bir süre konuştuktan sonra Doku, tek başına yürüyerek caddeden karşıya geçerek minibüse biniyor. Kentin her cadde ve sokağı mobese kameralarıyla izlenmezine rağmen Doku’nun indiği yer “tespit edilemedi.” Avukatların incelemeye aldığı sinyal kayıtlarında Doku’nun en son Atatürk Mahallesi’nde saat 16.26’da polis Engin Yücel adına kayıtlı olan 4 saniyelik bir telefon görüşmesi yaptığı tespit edildi. Numaranın erkek arkadaşı olduğu belirtilen Abarakov tarafından kullanıldığı tespit edildi. Olay günü Doku’nun Abarakov tarafından darp edildiği öne sürülürken, Abarakov’un yurtdışına kaçtığı ileri sürülüyor.

Bu süre içerisinde Munzur Üniversitesi öğrencileri, haber alınamayan Doku için alanlarda yaptığı eylemlere polis sürekli müdahale etti. Yurtlarda toplanarak eylem yapan öğrenciler, Doku’nun bulunmasını istedi. Yapılan kimi eylemlerde öğrenciler gözaltına alınarak tehdit edildi.

 

Gülüstan Dokunun akıbetini sormak yasak!

Vali Tuncay Sonel'le görüşen aile, zanlı Zainal Abarakov’un yurtdışı çıkışına önlem amacıyla gözetim altında tutulduğunu aktardı. 16-30 Ocak’ta Doku ve Pertek’teki çocuk istismara ilişkin düzenlenmek istenen eylem ve etkinlikler, Vali Sonel tarafından “halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği” gerekçesiyle 15 gün süreyle yasaklandı. Doku’nun ablası Aygül Doku, soruşturma kapsamında şüpheli olarak gördükleri Zainal Abarakov’a dair hiçbir şüphelerinin giderilmediğini, intihar ihtimali düşünüldüğü kadar farklı ihtimallerin de araştırılmasını istedi.

 

Polisin talimatı ile 5 öğrenci yurttan atıldı!

Doku’nun bulunması amacıyla Ocak ayında yapılan eyleme katılan Munzur Üniversitesi’nde okuyan beş öğrencinin ise kaldıkları yurttan atıldığı öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre eyleme katılan öğrencilerin isimlerinin Tunceli Emniyet Müdürlüğü tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Tunceli Kız Öğrenci Yurdu Müdürlüğü’ne bildirildiği ve öğrencilerin yurtla ilişkilerinin kesilmesinin istendiği belirtildi.

Yurt Müdürlüğü’nden öğrencilerin yurttan atıldığını bildiren tebligatta ise şu ifadelere yer verildi: “12-14 Ocak’ta iç ve dış nizamiyede eyleme katıldığınız, yurt bina ve eşyalarına zarar verdiğiniz, yurtta huzuru bozulduğu ve idarenin çalışmasını güçleştirdiğiniz tespit edilmiştir. Bu nedenle Yurt idare ve işletme yönetmeliği Kanama cezası ile yurttan süresiz çıkarma cezası ile tecziye edildiniz.”

 

Burs da kesildi

Yurttan atılan beş öğrenciden dördü okudukları bölümlerden mezun olurken, soruşturmanın Haziran ayı başında tamamlamasıyla beş öğrencinin bursu da kesildi.

Yurttan atılan Munzur Üniversitesi öğrencisi Hivda Tekkaynar, Gülistan Doku’nun bulunması için yaptıkları eylem nedeniyle yurttan atıldıklarını ifade ederek, başlatılan soruşturma sonuçlanmadan dört kişinin mezun olduğunu söyledi.

 

Haklarında başlatılan soruşturmada, “Gülistan Doku’nun bulunması eyleminin kendilerinin başlatıldığı” yönünde isnatlarda bulunulduğunu dile getiren Tekkaynar, şöyle konuştu:

“Fakat eylemi biz başlatmadığımızı, zaten Gülistan için bir eylemin olduğunu ve biz de katıldığımızı söyledik. Bize ‘Sizlik bir sıkıntı yok, en fazla uzaklaştırma alırsınız’ dediler. Okulların kapanmasıyla birlikte yurttan atılan birçok arkadaşımız mezun olduğu için çıkışlarını vermişlerdi. Bir arkadaşımız da uzaklaştırma almıştı.

“Hem evime kağıt göndererek hem de arayıp yurtla ilişkimin kesildiğini söylediler. Şu an kalacak yerim yok. Zaten kirada yaşayan öğrencileri ev sahipleri, çıkartmak istiyor. Dersim’de evler pahalı, bursum da kesildi. Ne yapacağımı bilmiyorum.”

Tekkaynar, Doku’nun akıbetini sormaya devam edeceklerini de vurguladı.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler