Doku'nun avukatı Çimen: Emniyetin raporu çürüdü, Gülistan köprüden atlamadı

Gülistan Doku'nun 5 Ocak'ta şüpheli şekilde kaybolmasına yönelik bağımsız bilirkişi raporunun ikinci kısmı açıklandı. . Doku'nun intihar ettiğine dair tutulan tutanak ise şüpheli Zanyal Abarakov'un polis babası Engin Yücer'in çalıştığı asayiş şube tarafından hazırlanmış.

Doku'nun avukatı Çimen: Emniyetin raporu çürüdü, Gülistan köprüden atlamadı

 

Rapor, Doku'nun kaybından önceki iki günde yaşanan gerçeklerin nasıl örtbas edildiğini, sorumluların nasıl gizlendiğini net bir şekilde açığa çıkardı. Buna göre; Doku'nun ‘intihar ettiği' ısrarı uyduruk bir tutanağa dayanıyor ve başından beri barajda aranması boşuna. Doku'nun intihar ettiğine dair tutulan tutanak ise şüpheli Zanyal Abarakov'un polis babası Engin Yücer'in çalıştığı asayiş şube tarafından hazırlanmış. Yanı sıra baş şüpheli Zaynal Abarakov, polis üvey babası ile annesi, Doku'nun kaybolmadan önceki son iki günüyle ilgili yalan ifade vermiş.

Asayiş Şube'nin hazırladığı raporun aksine İstanbul Ulusal Kriminal Büro, yaptığı görüntü incelemesinde “Köprü ayağındaki efekt bir piksel artığı olup, kesinlikle yukarıdan suya düşen bir insan veya eşyanın suda yükselttiği su sütunu değildir” ifadelerine yer verildi.

Bilirkişi raporuyla birlikte, Tunceli Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü’nün Gülistan’ın köprü üstündeki görüntüleri ve telefon sinyal bilgilerinin 12.21’de köprü üstünde kesilmesi nedeniyle hazırladığı “intihar etti” şeklindeki tutanağın gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

"Emniyetin tutanağı nedeniyle intihar algısı oluştu"

bianet’e konuşan Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, “Resmî bilirkişi raporuyla Gülistan’ın suya atlamadığı kesinleşti. Asayiş Şube tutanağı 05 Ocak günü 12:25’te suya bir nesnenin düştüğü yönünde hazırladığı rapor nedeniyle Savcılık ve tüm kamu kuruluşları bu rapora dayanarak ‘Doku ailesine kızınız suda ve barajda çalışma yapıyoruz kızınızı size verereceğiz’ dediler.

Bu tutanak nedeniyle dosyada intihar algısı oluşturuldu.

"Asayiş Şube'de Engin Y. görev yapıyor"

Asayiş Şube’nin hazırladığı tutanağa ilişkin itirazları Savcılığa ilettiklerini belirten Çimen, şöyle devam etti. “Bu rapor sonrasında Gülistan'ın baraja atladığı değerlendirilmiş ve soruşturma sadece suda arama şeklinde gerçekleşmişti.

Asayiş Şube’nin yanıltıcı raporunu baş şüpheli Zeınal Abarakov’un üvey babasının burada görevli olmasına bağlıyoruz. Emniyetin yanıltıcı tutumu nedeniyle tüm işlemlerin tekrardan jandarma tarafından yapılması gerektiğini belirttik. Soruşturma sadece hürriyeti tehdit olarak yürütülüyor. İntihara yönlendirme ve insan öldürme değerlendirilmiyor.”

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 29 Temmuz’da Zeınal Abarakov hakkında verdiği “zorla ifadesinin alınması kararına”  değinen Çimen, durum ile ilgili henüz bir gelişmenin olmadığını söyledi. 

Bilirkişi Zeınal "ikaz edici konuşuyor" demişti

Bilirkişi, Gülistan’ın kaybolduğu gün Zeınal’ın çalıştığı The Rooute Cafe’nin önünde yaptıkları görüşmeye ilişkin hazırladığı raporda ise Zeınal’ın Gülistan’a ihtar ve ikaz eder biçimde fazlaca ısrarcı şekilde konuştuğu belirtmişti.

Bilirkişi,  Zeınal’ın, Gülistan ile konuşmasının “sokakta karşılaşılan bir erkek ve kadının bilinen normal konuşmaları gibi olmadığını” vurgulamıştı.

Zeınal’ın Gülistan ile konuşmasının dikkat çekici olduğunu ifade eden bilirkişi, “Gülistan içeride kaldığı 5 dakika gibi bir müddet sonunda tek başına kapıdan dışarı çıkıp mekân dış açıklığının yarısına kadar gelmişken arkasından gelen Zeınal, Gülistan’ı durdurmuş ve ihtar-ikaz veya mahiyeti yine bedensel olarak fazlaca ısrarcı şekilde, bu defa Gülistan’ın üzerine eğilerek bükülerek yaptığı konuşmalar dikkat çekicidir” tespitinde bulunmuştu. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler