Doğu Kalamun’dan tahliye edilen cihatçılar da Afrin'e taşınıyor

Suriye’de yüzlerce cihatçı ve aileleri, varılan tahliye anlaşması kapsamında Şam yakınlarındaki Doğu Kalamun’dan ayrıldı. Tahliye edilenlerin anlaşma uyarınca gittiği bölgeler arasında Afrin’in de olduğu bildirildi.

Doğu Kalamun’dan tahliye edilen cihatçılar da Afrin'e taşınıyor

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, başkent Şam yakınlarında bulunan Doğu Kalamun bölgesindeki yüzlerce cihatçı ve ailelerinin tahliye edildiğini duyurdu.

SANA, Doğu Kalamun’un Ruheybe, Ceyrud ve Nasıriye kasabalarındaki cihatçıların, silahlarını teslim ettikten sonra otobüslere binmelerine izin verildiğini duyurdu.

Haberde, Doğu Kalamun’a gönderilen 30 otobüsün, tahliye olmayı kabul eden bu kişileri kuzeyde cihatçıların kontrolünde olan İdlip ve Cerablus’a taşıdığı bildirildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Alman haber ajansı dpa’ya konuşan bir güvenlik yetkilisi, tahliye edilen bin 156 kişiden 505’inin “silahlı muhalif” olduğunu söyledi.

Aynı kaynak, bu kişilerin, Türkiye destekli cihatçıların kontrolündeki Afrin bölgesine gitmek üzere Doğu Kalamun’dan ayrıldığını belirtti.

Rusya arabuluculuk etti

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), anlaşmaya Rusya’nın arabuluculuk ettiğini ve bölgeden ayrılan 44 otobüsün “Fırat Kalkanı” bölgeleri ile Afrin’e doğru hareket ettiğini bildirdi.

Gözlemevi, cihatçıların bölgede gizledikleri zırhlı araç, roket ve diğer mühimmatı da anlaşma kapsamında tahliye öncesi teslim ettiklerini aktardı.

Suriye çölüne açılan kapı olarak kabul edilen Doğu Kalamun, Suriye hükümeti için stratejik öneme sahip. Bölge ayrıca Şam ile Humus arasındaki ana karayolu yakınlarında bulunuyor.

Doğu Kalamun’daki tahliye, bir dönem cihatçıların Şam yakınındaki en büyük kalesi olarak görülen Doğu Guta’nın Suriye ordusunun kontrolüne geçmesinden yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler