Doğu Akdeniz'de sular durulmuyor

Doğu Akdeniz'deki sondaj ve kıta sahanlığı gerilimi devam ediyor. Son olarak Türkiye'nin tek taraflı sondaj kararını açıklamasından sonra Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Macron bir açıklama yaptı

Doğu Akdeniz'de sular durulmuyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tek taraflı adımlarının gerginliğe neden olduğunu söyleyerek, bu bölgedeki askeri varlıklarını güçlendirmeye karar verdiğini duyurdu.

Türkiye ile Yunanistan arasında bir süredir gerginliğe neden olan Doğu Akdeniz'da yaşanan gelişmelere Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dahil oldu. Yunanistan'ın Avrupa Birliği ve Avrupalı liderler nezdinde yaptığı diplomatik girişimlerin ardından Macron sosyal medya hesabından konu hakkında açıklama yaptı.

"Doğu Akdeniz'deki durum endişe verici" diyen Macron, "Türkiye'nin tek taraflı petrol arama kararı tansiyona neden oluyor. Komşu ülkeler arasında barışçıl diyolağa izin verilmesi için bu durumun sonlanması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Fransız Cumhurbaşkanı Macron paylaştığı ikinci paylaşımda ise Doğu Akdeniz'deki Fransız askeri varlığını güçlendirmeye karar verdiğini duyurdu. Macron, "Aralarında Yunanistan'ın olduğu Avrupalı ortaklarımızın da işbirliği ile gelecek günlerde Doğu Akdeniz'deki Fransız askeri varlığını geçici olarak güçlendirmeye karar verdim" dedi.

 

(ETHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler