Doğu Akdeniz Üniversitesi rektörü eylem yapan öğrencilerin üzerine yürüdü!

Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencileri okul ücretlerine, yeni gelen öğrenciler için yüzde 30, eğitim gören öğrencilere yüzde 20 oranında yapılan zammı protesto etti. Sosyal medya üzerinden yapılan çağrıyla buluşan öğrenciler taleplerini dile getirdi. Eylem alanına gelen rektör öğrencilerin üzerine yürüdü ve onları tehdit etti.

Doğu Akdeniz Üniversitesi rektörü eylem yapan öğrencilerin üzerine yürüdü!

Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencileri okul ücretlerine, yeni gelen öğrenciler için yüzde 30, eğitim gören öğrencilere yüzde 20 oranında yapılan zamm protesto etti. Sosyal medya üzerinden yapılan çağrıyla buluşan öğrenciler taleplerini dile getirdi.

Protesto yapmak yakışmazmış!

Bu çağrı üzerine Öğrenci Konseyi Başkanı, “Konuyla ilgili yeniden bir görüşme yapılacaktır. Fakat yapılacak herhangi bir protesto üniversite öğrencisine yakışacak bir hareket olmamakla birlikte bu konuda bizlere yardımcı olmak yerine olumsuz bir sonuca neden olabilir” diyerek bu protestoyu biz yapmıyoruz; yapanlar bizden değildir." dedi. Buna rağmen öğrenciler olarak yaklaşık 200 kişiyle rektörlüğün önünde toplandı. 

Rektör öğrencilerin üzerine yürüdü!

Öğrenciler aralarından dokuz kişiyi DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ile görüşmek için temsilci olarak seçti. Rektör, öğrencilere “KKTC hükümeti iflas etmiştir. KKTC hükümetinden bir kuruş para alamamaktayız. T.C. hükümeti beş yıldır bir kuruş dahi yardımda bulunmamıştır. Bu hataları bize binlerce lira zarar olarak geri dönmektedir. Sıra vergi almaya gelince nasıl daha fazla alırız diye uğraşmaktadırlar. Bu karar tek başıma aldığım bir karar değildir. Bu karar yıllık enflasyonun bir sonucudur” açıklaması yaptı. Temsilci olarak seçilen öğrenciler görüşmeyi aktarırken Rektör yuhalama ve alkış sesleri arasında öğrencilerin yanına geldi.

 Rektör Osam, ilk önce “Hepiniz DAÜ öğrencisi misiniz? Kimliklerinizi havaya kaldırıp gösterin bana” dedi. Daha sonra “İlk önce dinlemeyi öğreneceksiniz, demokrasiye inanacaksınız!.. Ya adam gibi protesto edip gidersiniz ya da çadır kurarsınız!” şeklinde tehditvari ifadelerde bulundu. Bir öğrenci “Biz adam gibi buradayız. Kimseye bırakmayız, bura bizim okulumuzdur!” diye cevap verince Rektör, öğrencinin üzerine yürüyerek “Kimliğini göster bana, provokasyon yapıyorsun!” diyerek onu iteledi. Ardından da “Demokrasiyi öğreneceksiniz. Seçtiniz, yukarıya gönderdiniz onlara da söyledim. Bir dayanışma paketi hazırlıyorum, bekleyeceksiniz.” dedikten sonra yanında ‘Müşteri değil öğrenciyiz’ yazılı dövizi tutan başka bir öğrenciye “İndir şunu ya! İstersen müşteri gibi davranırım sana. Nasıl davranırım söyleyeyim sana, ödemeyeni sınıfa aldırmam. Yaptık mı yaptırmadık, dikkat edin!” diyerek tehdit ederek konuştu. 

(Kaynak: Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler