Diyarbakır’daki işkencenin belgeleri paylaşıldı

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır’da yapılan gözaltı operasyonu sırasında evinde 3,5 saat boyunca işkenceye uğrayan HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’in durumuna ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Diyarbakır’daki işkencenin belgeleri paylaşıldı

 

İşkence fotoğraflarını da paylaşan Beştaş ve Acar, hükümetten konuya ilişkin derhal açıklama yapmasını istedi.

Açıklamada “Bugün acil olarak bir araya gelmemizin sebebi gerçekleşen bir işkence vakasıdır. Rojbin Çetin dün Diyarbakır’daki evinden işkence ile gözaltına alındı. Asla normal diyemeyeceğimiz bir tabloyla gözaltına alındı. Normalde TEM polisi gözaltı işlemine gider. Fakat Rojbin Çetin’in evine TEM polislerinin haricinde özel harekat eşlik etti. Bütün binanın etrafı yüzlerce kolluk ile kuşatılarak bu gözaltı gerçekleştirilmiştir” diyen Meral Danış Beştaş sözlerine şöyle devam etti:

“TEM polisleri tek tek binadaki dairelere giderek, komşulara dışarı çıkmamalarını, hiçbir şekilde dışarıyla iletişim kurmamalarını söylemiştir. Bütün komşular tehdit edilmiştir. Bu verdiğimiz bilgilerin hepsi somut ve gerçektir. Rojbin Çetin, evde tek başına iken bu baskın gerçekleşmiştir. Evi binanın ikinci katında ve hani o hiç uymadıkları kanunlara göre normalde komşuların ve muhtarın mutlaka eşlik etmesi gereken bir arama ve gözaltı işlemi olmalıydı. Ama hiç kimse eşlik etmemiştir. Daha da vahimi, iki köpek gönderilmiştir kapı açıldıktan sonra. Bu köpekler bir işkence aracı olarak kullanılmıştır. Diyarbakır Emniyeti köpekleri işkencede kullanmada yeni bir dönem başlatmıştır. Hatırlanacağı gibi Diyarbakır’da M.E.C isimli şüpheli işkence gördüğü görüntüleri ortaya çıktıktan sonra köpeklerin kullanıldığını herkes gördü.

roj2

Rojbin Çetin kendi evinde işkenceye uğramıştır’

Bu köpekler önce Rojbin Çetin’e saldırtılmış, polislerden önce girmişlerdir, iki bacağını eti koparma derecesinde ısırmışlardır, dişlemişlerdir. Kolluk kuvvetleri bu saldırıyı bilerek organize etmiş ve izlemiştir. Evin içinde tutanaklarla da sabit,  3,5 saat süren işkence yapılmıştır. Kendi evinin içinde, ikametgahında kolluk gücü, özel harekat tarafından işkence seansı maalesef uygulanmıştır.

Dün 26 Haziran’dı. İşkence Görenlerle Dayanışma Günüydü. Bütün dünya ve Türkiye’de işkenceye karşı ses yükselirken, Türkiye’de AKP iktidarı evlerde işkence dönemine geçmiştir.  Görüntüler bunlar, Rojbin Çetin gözlerinin altı ve dudağı patlayacak kadar bir işkence uygulamasına maruz kalmıştır. Bacaklarının fotoğrafları yok rapordan aldığımız bilgiye göre iki bacakta da köpek ısırması, belinde ayakkabı izi, dudağında patlama, vücudunun ve kollarının her yerinde darp ve cebir izi, bizzat raporlarla belgenlenmiştir.

Bu da Rojbin arkadaşımızın daha önceki fotoğrafları. Normalde özel kişisel veri olduğu için bunları paylaşmak istemezdik ama işkence ile mücadelede bunları paylaşmak zorunda kaldık. Tek bir kadının arkadaşıyla birlikte yaşadığı evde 3,5 saat boyunca sadece kendisine işkence yapılmamış ev de darmadağın edilmiştir. İşkence izlerini bir kez daha söylemek gerekirse, belinde ayakkabı izleri, bacaklarında köpek ısırmaları, göz altlarında patlak ve morarma var, vücudunun her yerinde darp izleri var.

 

‘Derhal açıklama bekliyoruz: işkenceciler yargı önüne çıkarılmalı’

Rojbin Çetin, daha önce kayyım atanana kadar Van Edremit İlçesi Belediyesi Eşbaşkanımızdı. Bu dönemde Yerel Yönetimler Kurulumuzun bir üyesi olarak görev yapıyordu. Resmi olarak partimizin görevlisiydi. Bu işkenceye dair derhal bir açıklama bekliyoruz. Bunu yapan kimse, gerekirse özel harekatı gerekirse emniyet müdürü kim olursa olsun bugün bu işkencecilerin derhal görevden alınmasını istiyoruz. Yargı önüne çıkarılmasını istiyoruz. Eğer bu işkenceyi siz yaptırmadıysanız çıkın açıklama yapın, gereğini yapın; eğer siz yaptırdıysanız da istifa edin.

 

‘Arkadaşımız bu işkencecileri teşhis edecek durumdadır’

Son olarak şunları da söylemek isterim; 3,5 saat süresince Rojbin arkadaşımız çok ciddi cinsel içerikli hakaretlere ve küfürlere maruz kalmıştır. Kendisinin bir süre sonra gözleri bağlanmıştır. Ve kendi evinde konuşması, artık ne konuşması isteniyorsa, avukatı gelmeden konuşmasi için işkence edilmiştir. Rojbin arkadaşımız işkencecileri teşhis edecek durumdadır. İstifa ve görevden alma çağrımıza bunu da eklemek istiyoruz. Rojbin direndikçe işkencenin dozu artmıştır. İçeride silah kullanıldığı ve başına silah dayandığını maalesef belirtmek zorundayız. Tehdit ve silahla; “Bağırırsan, konuşmazsan ne yapacağımızı biliyorsun. Evin 5’inci katta olsaydı zaten atlardın, bizim birşey yapmamıza gerek kalmazdı” demişlerdir. Atlamanın ne anlama geldiğini de kendi ağızlarından duymuş olduk. 

roj

‘Rojbin arkadaşımız hala bu canavarlarla birlikte’

Şu anda Rojbin arkadaşımız gözaltında ve işkencecilerle bir arada bulunuyor.  Bu canavarla, bu insanlığa karşı suç işleyenlerle bir arada. AKP iktidarı işkence ile yönetimi bir kural haline getirmiştir. İşkenceyle mücadele etmiyor, işkence yöntemlerini her geçen gün artırıyor. İşkenceye sıfır toleranstan, bugün işkencecilere tam destek aşamasına gelmiş durumdalar. Bu sadece dün yaşanan olayla sınırlı değil. İnsan hakları derneklerinin, baroların, hukuk kurumlarının ve bizlerin elinde sayısız işkence başvurusu var ve ciddi veriler olduğunu söylemek isterim. Son çağrım, işkenceci bir yönetimin iktidarına devam etmesi mümkün değildir. İşkence yapanlar, yaptıranlar, işkenceciler adı işkenceyle alınanlar dünyanın neresinde olursun bunun hesabını verdiler, vermeye devam ediyorlar. İşkence ile anılan 12 Eylül darbecilerinin nerede olduğunu biliyoruz ama direnenlerin adları onurla anılıyor.

Biz açıkça söylüyoruz; Rojbin arkadaşımızın yanındayız parti olarak ve bugün İçişleri Bakanlığı’ndan acilen bir açıklama bekliyoruz eğer kendileri bunu desteklemiyorsa.”

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler