Diyarbakır'da yüzbinler Newroz alanına akıyor

Diyarbakır'da Newroz kutlaması için binlerce kişi resmi kutlama saati olan 11.00'i beklemeden Bağlar'daki Newroz alanına akmaya başladı.

Diyarbakır'da yüzbinler Newroz alanına akıyor

Kadınlar renkli yöresel kıyafetlerini giyerken, bazı noktalarda gruplar haline gelen kitle, davul ve erbaneler eşliğinde yürüyüşüne devam etti.

Ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri de okula gitmeyerek gruplar halinde alana geldi. Gençler “Newroz pîroz be” sloganları ile halay çekiyor.

Alan pankartlarla donatıldı

Newroz alanı her yıl olduğu gibi bu yıl da sarı, kırmızı ve yeşil renklerle donatıldı. Alanın dört bir yanına Kürtçenin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde “Newroz pîroz be” yazılı pankartlar asıldı. Yine “Halkın iradesi gasbedilemez”, “Bu böyle gitmez kadınlar izin vermez”, “Faşizm kaybedecek halklar kazanacak” pankartları da alanda yer aldı.

Polis ablukası

Günler öncesinden kutlamaya hazırlanan Newroz alanının etrafında yoğun önlemler dikkat çekerken, alanda bomba arama köpekleri eşliğinde patlayıcı araması yapıldı. Aramaların tamamlanmasının ardından 5 girişte halk alana alınmaya başlandı. Polislerin yanı sıra her arama noktasında Tertip Komitesi tarafından belirlenen bini aşkın görevli görev aldı. Arama gerekçesiyle girişlere yaklaşık 09.30 sıralarında izin verildi. Alana ilk girenler öğrenciler ve kadınlar oldu. Platformdan çalınan parçalar eşliğinde halay çeken kitlenin sayısı her geçen dakika artıyor.

Newroz programı

Saat 11.00’de başlayacak etkinlikte ilk önce Tertip Komitesi’nin açıklaması yapılacak. Sırasıyla DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, Newroz ateşinin yakılması, gelen mektupların okunması, Xero Abbas konseri, siyasi parti temsilcileri ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşması, Bandista konseri, Sur Platformu ile Kürt siyasetçi Ahmet Türk’ün konuşması ve Helîme Omerî’nin müzik dinletisi yapılacak..

Etiketler: Newroz, Diyarbakır

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler