Diyarbakır’da Newroz kutlamaları başladı

Diyarbakır’da Newroz kutlamaları başladı

Diyarbakır’da yapılan Newroz kutlamaları soğuk hava ve yağmura rağmen günün ilk saatleriyle beraber başladı. Bağlar’da bulunan Newroz alanına gelenler YPG, PKK, HPG ve Öcalan bayrakları taşırken, sahnenin üst bölümünde “Êdî bes e ji Reber Apo re azadî/Artık yeter Önder Apo’ya özgürlük” pankartı, kulelere ise Kobanê direnişinde hayatını kaybedenlerin resimleri asıldı. Fotoğraflar arasında 1982 Newroz’unda bedenini ateşe veren Mazlum Doğan ile Ocak ayında Cizre’de polisler tarafından katledilen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın da dev portreleri bulunuyor.

Newroz kutlamalarına 25 ülkenin büyükelçiliklerinden müsteşarlar, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden 35 farklı heyet, Rojava’nın her üç kantonundan aralarında PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve üç kantonun eş başkanlarının da bulunduğu kalabalık bir heyet katılıyor.
Ayrıca Sibel Bulut ve Suphi Nejat Ağırnaslı başta olmak üzere Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlerin aileleri, Gezi direnişi sırasında polis şiddetiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi ve abisi Mustafa Sarısülük, Medeni Yıldırım’ın ailesi, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan ESP, EMEP, ÖDP’nin Genel Başkanları ve İHD, TUHAF-FED, YAKAY-DER, KESK, Devrimci 78’liler Federasyonu, Halkevleri gibi sivil toplum örgütlerinin genel başkanları da Newroz alanında olacak.
Newroz için Diyarbakır belki de en yoğun gazeteci akınını da yaşıyor. Yerli ve yabancı olmak üzere toplam 700 gazeteci akreditasyonunu yaptırdı.

Saygı duruşu ile başlayacak olan kutlamada ilk olarak Tertip Komitesi adına Demkratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eş Başkanı Ali Şimşek açılış konuşmasını yapacak. Kutlamaya gönderilen mesajların ardından Mezopotamya Kültür Merkezi Korosu (MKM) Dünya Devrim Şarkıları Korusu marşlar okuyacak ve Newroz ateşi tutuşturulacak.
Ateşin yanmasıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı konuşacak. KJA adına Özgür Kadın Elif Kaya ve PYD Eş Başkanı Asya Abdullah’ın konuşmasıyla devam edecek olan kutlamada son olarak Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Selma Irmak söz alacak.
Konuşmaların son bulmasıyla, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajı İmralı heyeti tarafından Kürtçe ve Türkçe olarak okunacak.

Kutlama Berfîn Mamedova, Nistihman, Koma Agiri (Rojava Grubu), Suavi ve Kawa’nın sahne almasıyla sona erecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler