Diyarbakır’da işkence iddiası hakkında baro ve emniyet açıklama yaptı

Dün Diyarbakır’da polis Memuru Atakan Arslan’ın hayatını kaybettiği saldırının zanlısı olarak yakalanan M.E.C ‘ye gözaltında işkence yapıldığı iddiasıyla sosyal medyada yayımlanan fotoğraflara ilişkin Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü açıklama yaptı.

Diyarbakır’da işkence iddiası hakkında baro ve emniyet açıklama yaptı

 

Diyarbakır'da Cumartesi günü polis memuru Atakan Arslan'ın hayatını kaybettiği saldırıda yer alan üç şüpheli yakalandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın şüpheliler hakkında adli tahkikat başlattığı bildirilirken, Pazar günü sosyal medyada, gözaltına alınan ve tetiği çektiği belirtilen M.E.C'ye gözaltında işkence edildiğini iddia eden fotoğraf ve görüntüler paylaşıldı.

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz'un danışmanı Emre Soylu'nun görüntüleri kişisel hesabından paylaştığı belirtildi. Görüntülerin tepki çekmesi üzerine Soylu hesabını askıya aldı.

soylu işkence

 

Diyarbakır Barosu, işkenceyi kınayan bir açıklama yaptı ve hangi koşullarda olursa olsun, ulusal ve uluslararası mevzuat kapsamında mutlak yasak olarak düzenlenen işkence suçunun istisnası olamayacağını söyledi.

"Cezasızlık politikası, adli ve idari pratik haline gelmiştir" diyen Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Emniyeti'nde meydana gelen işkence vakasına ilişkin detaylı bilgiler elde ettikten sonrahukuki süreci başlatacaklarını ve işkence vakasının takipçisi olacaklarını duyurdular.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ise iddialara karşı çıktı ve paylaşılan görüntülerin üst arama işlemi sırasında çekilmiş olduğunu savundu.

işkence

 

Gözaltına alınan şüphelinin ekip aracındayken ağzına sakladığı jileti çıkarıp görevli personele saldırdığını iddia eden Diyarbakır Emniyeti'nin ise şu açıklamayı yaptı:

"İlgili adli birime intikal ettirilen M.E.C. isimli şüpheli şahsın, ekip otosunda ağzından jilet çıkarmasıyla oluşan makul şüphe nedeniyle, kendisinin ve görevlilerimizin güvenliği sağlamak adına daha detaylı arama yapılacağı esnada direnmesi üzerine orantılı güç kullanılarak kıyafetleri çıkartılmış ve iç çamaşırının bel bölümündeki lastik kısmında bir adet jilet daha bulunmuştur. Gerçekleştirilen tüm işlemler ve adli inceleme yapmak üzere muhafaza altına alınan kesici aletler, yakalama, arama tutanağında yer almaktadır.

Bazı sosyal medyada hesaplarında paylaşılan görüntü üst arama işlemi esnasında çekilmiş olup konu ile ilgili idari tahkikat, tespit edildikten hemen sonra başlatılmıştır."

(BBC Türkçe – Hatice Kamer)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler