Diyanet'ten Ankara Barosu yöneticileri hakkında suç duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Barosu yöneticileri hakkında 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama', 'Nefret ve ayırımcılık' ve 'Hakaret' suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Diyanet'ten Ankara Barosu yöneticileri hakkında suç duyurusu

 

İzmir Barosu: Ankara Barosu yalnız değildir

İzmir Barosu, Ankara Barosu hakkında açılan soruşturmaya tepki gösterdi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Ankara Barosu hakkında başlattığı soruşturmaya İzmir Barosu’ndan tepki geldi. 

Baro tarafından yapılan açıklamada, “Kamu kurumu temsilcilerinin nefret söylemlerine engel olmayanlar, bu söylemleri teşhir edenleri hedef alıyorlar. Nefrete karşı yaşamı ve yaşamın renklerini savunanların değil, nefret tohumları ekerek toplumu ayrıştıranların yargılanması gerektiğini düşündüğümüzü ve bu vesileyle Ankara Barosu ile yan yana durmaktan onur duyduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz. #AnkaraBarosuYalnızDeğildir” denildi.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’da soruşturma başlatmıştı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçundan re’sen soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, "Ankara Barosu’nun 26.04.2020 tarihli ve 'Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmasıyla ilgili basın açıklaması' başlıklı açıklaması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Ankara Barosu hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216/3 maddesi kapsamında, Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçundan re’sen soruşturma başlatılmıştır" denildi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler