Diyanet’ten 6 çocuğun ölümünden sorumlu Kuran hocasına atama

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 6 çocuğun hayatını kaybettiği yangından sorumlu tutulan Kuran öğreticisi Faruk Işık, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başka bir kursta görevlendirildi

Diyanet’ten 6 çocuğun ölümünden sorumlu Kuran hocasına atama

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine 17 kilometre uzaklıkta bulunan ve Sarım Çayı yakınlarındaki Karaağaç köyünde bulunan yatılı Kuran kursu binasında çıkan yangın sonucunda 6 çocuk hayatını kaybetmişti.

Köye 400 metre uzaklıkta iki katlı Kuran Kursu’ndaki çocuklardan yangını fark edenler, pencereden atlayıp canlarını kurtarırken, onların haber vermesi üzerine köylüler alevlere müdahale etmişti.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre ise, Diyanet İşleri Başkanlığı, bütün suçu Kuran öğreticisi Faruk Işık’a ait olduğunu bildirdi. Savunmada Diyanet İşleri Başkanlığı şunları söyledi:

Yoğun talep neticesinde yatılı açılabilmesi hususunda fiziki şartların iyileştirilmesi yoluna gidilmiş ise de henüz ‘B’ grubu statüsüne girmemiş, kursa yatılı öğrenci alınması idarenin bilgisi ve müdahalesi dışında gerçekleşmiştir. Dava konusu olay görevli personelin tamamen kişisel kusuru ile sebebiyet vermiş olduğu bir olaydır. Binanın diğer üniteleri ve bina üzerindeki tasarruf yetkisi başkanlığımıza bırakılmamıştır. Bu yerle ilgili gerçek kişi veya tüzel kişiler tarafından bu yetkiler kullanılmıştır. Bu sebeple başkanlığımızın bir sorumluluğu söz konusu değildir.

Ancak bu savunmaya rağmen, Işık’ı faciadan sonra Konya’nın Hüyük ilçesindeki bir Kuran Kursu’na atandığı ortaya çıktı.

Yaşanan olayın ardından Faruk Işık ve beş sanık, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan yargılanıyor. Işık ise dava kapsamında verdiği ifadede göreve başladıkların iki hafta sonra yatılı Kuran Kursu açmak için müftülüğe başvurduğunu, müftünün yurda gelip gerekli standartları bildirdiğini söyledi. Ayrıca Işık, kalorifer sistemini yenilediğini ve yatılı kurs izni için başvurduğunu anlattı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler