Diyanet'in 'Sol elle şeytanlar yemek yer' fetvasına Veli Saçılık'tan cevap: Benim sadece sol elim var

Diyanet skandal bir fetvaya daha imza attı. Din İşleri Yüksek Kurulu Sol elle yemek yenilmemesini istedi ve “Sol elle şeytanlar yemek yer” dedi. Veli Saçılık sosyal medyadan "Benim sadece sol elim var" "yanıtını verdi

Diyanet'in 'Sol elle şeytanlar yemek yer' fetvasına Veli Saçılık'tan cevap: Benim sadece sol elim var

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun, “Sol elle yemek yemekte bir sakınca var mıdır?” sorusuna verdiği yanıt, Diyanet’in internet sitesinde yer alıyor. Diyabet bu soruya "Sol elle şeytanlar yemek yer" yanıtını verdi... Diyanet'in skandal fetvasına Veli Saçılık'tan anlamlı bir uyanıt geldi: Benim sadece sol elim var.

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre,  Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun “Sol elle yemek yemekte bir sakınca var mıdır?” sorusuna verdiği yanıt:

 "HZ. Peygamber uyardı"

“Yeme-içmeyle ilgili genel ilkeleri belirleyen Hz. Peygamber (s.a.s.), sol elle yeme-içmeyi hoş karşılamamıştır. Nitekim o, bu konu üzerinde önemle durmuş; şeytanların sol elle yiyip içtiklerini haber vererek ümmetini uyarmış ve çocuklara sağ elle yemek yemeyi öğretmiştir.

 Hz. Peygamber'in sağ elle yeme ve içme konusundaki tavsiye ve irşadlarına uymak her müslümanın vazifesidir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarına diğer yemek adabıyla birlikte sağ elle yeme ve içmeyi de öğretmeleri gerekir. Fizikî bir engel sebebiyle sağ eliyle yiyemeyen kimselerin sol elle yeme içmesinde ise bir sakınca yoktur.”

'Benim sadece sol elim var'

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun skandal fetvasına Veli Saçılık'tan manidar bir yanıt geldi. Saçılık, sosyal medyadan verdiği yanıtta; "Diyanet, "sol elle şeytanlar yemek yer" demiş. Benim sadece sol elim var" ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler