DİSK’ten tutuklanan Özgür Karabulut için Ankara ve İstanbul’da eylem

DİSK, 5 Ekim’de tutuklanan Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut için İstanbul’da ve Ankara’da eylem gerçekleştirdi. Açıklamalarda, “İnşaat işçilerinin çalışma ve yaşama hakkını savunmak suç değildir” denildi.

DİSK’ten tutuklanan Özgür Karabulut için Ankara ve İstanbul’da eylem

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut 4 Ekim akşamı Beşiktaş’ta bulunan DİSK Genel Merkezi önünde gözaltına alınmış, ertesi gün tutuklanmıştı.

3. Havalimanı’nda başlayan işçi direnişinin ardından Karabulut’la birlikte gözaltına alınan işçi ve sendikacı sayısı 35’e yükselmişti.

Karabulut’un tutuklanmasına ilişkin DİSK tarafından bugün İstanbul’da Çalışma ve İş Kurumu önünde ve Ankara’da Ulus Meydanı’nda eylemler gerçekleştirildi.

Çerkezoğlu: Gözaltına alınması gereken işçiler değil, patronlardır

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu önünde toplanan DİSK üye ve yöneticileri ile siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri, Özgür Karabulut’un tutuklanmasına tepki gösterdi.

HDP ve CHP Milletvekillerinin de katıldığı eylemde açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asıl suçlunun çalışma ve yaşama haklarını savunan inşaat işçilerinin ve Karabulut’un değil; sendikalaşmayı engelleyen, iş cinayetlerinin üstünü örten, işçilerin maaşları vermeyen ve tüm bunlara göz yumanların olduğunu belirtti.

Çerkezoğlu, “Bugüne kadar aralarında Dev Yapı İş Genel Başkanımız Özgür Karabulut’un da olduğu 35 işçi ve sendikacı tutuklandı. Karabulut, iş cinayetlerinde katledilen, maaşları ödenmeyen, tahtakurularına yem edilen 3’üncü Havalimanı işçilerinin haklı mücadelesini yürütmüştür. Sendikasının ve inşaat işçilerinin kendisine verdiği sendikal görevleri yerine getirmiştir. Bir sendika genel başkanının bu görevleri yapması suç sayılamaz” dedi.

İnşaat işçilerine yönelik saldırıların tüm işçi sınıfına dönük olduğunu aktaran Çerkezoğlu, “Gözaltına alınması gereken insanca çalışma ve yaşama koşulları talep eden işçiler değil, işçileri kölece şartlar altında çalıştıran patronlardır. Yapılması gereken, gözaltına alınan ve tutuklanan tüm inşaat işçileri derhal serbest bırakmak, işçilerin taleplerini karşılamak ve insan dışı koşullarda işçileri çalıştıran işverenler hakkında etkin bir soruşturma yürütmektir” şeklinde konuştu.

Ankara: İnsanca çalışma ve yaşama talebi tutuklanamaz!

Ankara’da Ulus Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemde ise basın açıklamasını DİSK Ankara Temsilcisi Tayfun Görgün okudu. KESK Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik ile Aysun Gezen, Eski DİSK Genel Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, HDP Adana Milletvekili Kamil Peköz, Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, TMMOB, SYKP, EHP, EMEP üye ve yönetici katıldı.

Görgün tarafından yapılan açıklamada, “İnşaat işçilerinin insanca çalışma ve yaşama hakkını savunmak, sendikamız genel başkanının suçu değil, görevidir” denildi.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun yayınladığı raporda, Türkiye’nin işçilerin hakları açısından dünyanın en kötü 10 ülkesi arasında olduğu belirtilen açıklamada, son dönemde haklarını isteyen işçilerin ve sendikacıların tutuklanmasıyla Türkiye’nin bu konumunun sağlamlaştığı vurgulandı.

Açıklamada, “Asıl suç olan, bu görevi yerine getirmesini engellemektir. Asıl suçlular, iş cinayetlerine, ödenmeyen maaşlara, tahtakurularına göz yumanlardır. Asıl suçlular, işçilerin her biri “suç duyurusu” niteliğinde olan taleplerine kulaklarını kapatanlar, ihlalleri yapan patronları değil işçileri tutuklayanlardır. Asıl suçlular, işçilerin kölelik düzeni şartları altında çalışmalarına kayıtsız kalan devletin yetkili kurumlarıdır, Çalışma Bakanlığıdır” denildi.

Görgün tarafından okunana açıklama şöyle:

İstanbul 3. Havalimanı şantiyesinde kölece çalışma ve yaşama koşullarını protesto eden işçilere, bu ülkeyi yönetenlerin yanıtı kitlesel gözaltı ve tutuklamalar oldu.

Bugüne kadar aralarında DİSK/Dev Yapı-İş Genel Başkanımız Özgür Karabulut’un da olduğu 35 işçi ve sendikacı tutuklandı.

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, iş cinayetlerinde katledilen, maaşları doğru düzgün ödenmeyen, bedenleri tahtakurularına yem edilen 3. Havalimanı işçilerinin haklı mücadelesini yürütmüştür.

Sendikasının, inşaat işçilerinin ve anayasanın kendisine verdiği sendikal görevleri yerine getirmiştir. Bir sendika Genel Başkanının bu görevlerini yapması suç olamaz.

Dev Yapı-İş Genel Başkanının, DİSK Genel Merkezi önünden gözaltına alınmasının ardından tutuklanması tamamıyla hukuksuzdur.

Özgür Karabulut’un adresi bellidir sendikasında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bunun da ötesinde inşaat işçilerinin insanca çalışma ve yaşama hakkını savunmak, sendikamız genel başkanının suçu değil, görevidir.

Asıl suç olan, bu görevi yerine getirmesini engellemektir.

Asıl suçlular, iş cinayetlerine, ödenmeyen maaşlara, tahtakurularına göz yumanlardır.

Asıl suçlular, işçilerin her biri “suç duyurusu” niteliğinde olan taleplerine kulaklarını kapatanlar, ihlalleri yapan patronları değil işçileri tutuklayanlardır.

Asıl suçlular, işçilerin kölelik düzeni şartları altında çalışmalarına kayıtsız kalan devletin yetkili kurumlarıdır, Çalışma Bakanlığıdır.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun yayınladığı raporda, işçilerin hakları açısından dünyanın en kötü 10 ülkesi arasında olan ülkemiz, son dönemde haklarını isteyen işçilerin ve sendikacıların tutuklanmasıyla bu konumunu sağlamlaştırmaktadır.

 

 

Gözaltına alınması ve tutuklanması gereken insanca çalışma ve yaşama koşulları talep eden işçiler değil, işçileri kölece şartlar altında çalıştıran patronlardır!

Asıl tutuklaması gereken yılda en az 2000 işçinin ölümüne sebep olan soma da Ermenek te toplu işçi ölümlerine yol açan patronlardır.

Yapılması gereken, gözaltına alınan ve tutuklanan tüm inşaat işçilerini derhal serbest bırakmak, işçilerin tüm taleplerini karşılamak ve insanlık dışı koşullarda işçi çalıştıran işverenler hakkında etkin bir soruşturma başlatmaktır!

İşçilerin taleplerini önce gaz bombalarıyla, TOMA’larla; şimdi de göz altılarla, tutuklamalarla, yalanlarla bastırmak isteyenler, sadece inşaat işçilerini değil; ülkede emeğiyle geçinen her bir işçiyi hedef almıştır.

İnşaat işçilerine yönelik tutuklamalar tüm bir işçi sınıfının alın terine ve onuruna dönük saldırılardır.

Yasa dışı bu saldırılara ve ihlallere diz çökmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz. Bu saldırıları kınıyoruz. Başta 3. Hava limanı işçileri olmak üzere bütün işçilerin en insani talepleri olan insanca çalışma ve insanca yaşama talebini buradan bir kez daha tekrarlıyoruz.

Kriz bahane edilerek toplu işten çıkarmalar yasaklanıp yargı kararına bağlanmalıdır.

İşçilerin ücretleri tam olarak ve vaktinde ödenmelidir.

İşçilerin çalışma koşulları, yemekleri ve yatakhaneleri insani koşullara getirilmelidir.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri ve denetimleri tam olarak yapılmalı, iş cinayetleri engellenmelidir.

İşçilerin sendikal örgütlenmelerinin önünde ki engeller kaldırılmalı, sendikal faaliyeti engelleyenler hakkında yasal işlem yapılmalıdır.

İnşaat işçilerinin insanca çalışma ve yaşama hakkını savunmak suç değildir!

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve tutuklanan bütün işçiler derhal serbest bırakılmalıdır!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler