DİSK’ten Filistin eylemi: 'AKP, İsrail ile anlaşmaları sonlandırsın'

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, AKP hükümetinin boş açıklamalar yapmak yerine İsrail devletiyle ekonomik ve askeri anlaşmaları sonlandırması çağrısı yaptı.

DİSK’ten Filistin eylemi: 'AKP, İsrail ile anlaşmaları sonlandırsın'

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ankara Bölge Temsilciliği, Filistin'deki protestolarda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu onlarca Filistinlinin hayatını kaybetmesini, yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.

Ulus Meydanı'nda yapılan açıklamaya, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Vedat Bulut ile çok sayıda kişi katıldı.

‘50’yi aşkın protestocu öldü’ 

"Filistin halkı yalnız değildir" diyerek konuşmasına başlayan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, "Filistin halkının her 15 Mayıs’ta, En-Nakba günü olarak lanetlediği Büyük Felaket’in 70’inci yıldönümünde gelenekselleşmiş protestolarına hazırlanan halkın üzerine İsrail ordusu tarafından hedef gözetilerek ateş açıldı. 50’yi aşkın protestocu öldü. Binlerce Filistinli yaralandı. Bu zalim ve zorbaca saldırganlığı ile İsrail devletinin kanlı yüzü bir kez daha açığa çıktı" dedi.

'ABD katliamın tetikleyenidir'

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıyarak katliamın tetikleyeni ve ortağı olduğunu dile getiren Görgün, “Trump’ın kızı ve damadının da katıldığı kutlamalar kahkahalar eşliğinde sürerken, Filistinliler İsrail askerlerinin kurşunları ile can vermiştir. Filistin halkının En- Nakba’nın 70'inci  yıldönümünde başlattığı ve Filistin özgür olana kadar devam edecek olan 'Büyük Geri  Dönüş Yürüyüşü'nü desteklediğimizi bir kez daha ifade ediyor ve onlarca evladını kaybeden Filistin halkına bir kez daha başsağlığı ve dayanışma mesajlarımızı iletiyoruz” ifadelerini kullandı. 

'AKP İsrail ile anlaşmaları sonlandırsın'

AKP hükümetinin İsrail ile ilişkilerini de eleştiren Görgün, "Ülkemizde ise AKP hükümeti tarafından Filistin halkına yönelik yaşanılan her katliam girişimi sonrasında rutinleşmiş, herhangi bir yaptırımı olmayan, boş açıklamalar yerine, siyonist İsrail devleti ile her türlü ekonomik ve askeri anlaşmanın sonlandırılarak Filistin halkıyla tam ve sürekli bir dayanışma gösterilmesini talep ediyoruz" dedi.

MA

Etiketler: DİSK, Filistin

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler