DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi sosyal medyada işçinin hakkını savundu gözaltına alındı

DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası (DİSK/Tekstil) Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Covid-19’a karşı işçilerin haklarını savunan sosyal medya paylaşımları ve açıklamaları nedeniyle dün gece yarısı evinden gözaltına alındı.

DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi sosyal medyada işçinin hakkını savundu gözaltına alındı

 

SiyasiHaber

DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası (DİSK/Tekstil) Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, sosyal medya paylaşımları ve koronavirüs vakası görülen işyerlerinde işçilerin zorla çalıştırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle gözaltına alındı. Güvenlik Şube tarafından evinden dün gece gözaltına alınan Türkmen Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Türkmen gözaltına alınışını kişisel Twitter hesabından “Bugün Antep'te işçilerin sağlığını ve hayatını tehlikeye atan fabrikalar ve vaka haberlerine rağmen işçileri çalışmaya zorlayan Melike tekstil ve diğer fabrikalar ile ilgili yaptığımız paylaşım ve açıklamalardan dolayı şu anda gözaltına alınıyorum” şeklinde yaptığı paylaşımla duyurdu. 

8PlM3u

Mehmet Türkmen, temsilcisi olduğu sendikanın alanına giren işyerlerinde ve fabrikalarda koronavirüs salgını vakalarının görülmesi üzerine ve zorunlu çalıştırılma konusunda paylaşımlar ve açıklamalar yapmıştı. Türkmen Twitter hesabındaki son Tweetlerinden birinde, “İşçiler, emekçiler ‘korona mı açlık mı’ ikilemine sıkıştırılmasın. Halk sağlığı için işten atmalar yasaklansın, halk sağlığı için ücretli izin ifadelerini ve Evrensel Gazetesi’nin paylaştığı “Antep’in en büyük tekstil fabrikalarından Melike Tekstil’de iki işçinin koronavirüs kaptığı iddiası üzerine işçiler iş bıraktı. Patronun zorla işbaşı yaptırmak istemesine tepki gösteren işçiler ‘Bizi ölene kadar çalıştırmak istiyorlar’ dedi” şeklindeki haberi ve linkini paylaşmıştı.

iaun1b

Türkmen bir başla twitter mesajında da yine Melike Tekstille ilgili olarak “Antep'in en büyük tekstil fabrikalarından Melike Tekstil 3'te, iki işçinin #GOVİD19 testi pozitif çıktığı bilgisi üzerine işçiler iş bıraktı. Fabrika yönetimi işçileri çalışmaya zorluyor. İşçilerin bir kısmı içeri girdi bir kısmı eve döndü bir kısmı ise beklemeye devam ediyor.” İfadelerini paylaşmıştı.

sAwfck

 

Türkmen, bölgede faaliyet gösteren Oba Makarna ile ilgili olarak da “Üretim için zorunlu olanlar dışındaki işletmeler kapatılsın, emekçilere ücretli izin verilsin, işten atmalar yasaklansın” mesajıyla birlikte  “Antep Başpınar 4. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Oba Makarna fabrikasında koronavirüs salgını sürecinde ‘artan siparişleri yetiştirme gerekçesiyle çalışma süresi 12 saate çıkarıldı” şeklindeki Evrensel Gazetesi’nin haberini paylaşmıştı.

MINZCD

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler