DİSK: Kıdem tazminatlarını yedirtmeyeceğiz

DİSK üyeleri iktidarın kıdem tazminatlarını kaldırılmayı amaçlayan planlarına karşı imza kampanyası başlattı. Şişli Cami önüne stant kuran işçiler, kampanyanın startını verdi.

DİSK: Kıdem tazminatlarını yedirtmeyeceğiz

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, kıdem tazminatlarının kaldırılmak istenmesini protesto etti, "Ne pahasına olursa olsun buna izin vermeyeceğiz" dedi.

Şişli Cami önünde stant kuran işçiler basın açıklaması gerçekleştirdi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptığı konuşmada, geçen yıl da benzer planlar olduğunu hatırlattı, "O zaman durdurduk, bu gün de durduracağız" dedi. Kar, soğuk, fırtına demeden mücadele ettiklerini belirten Beko, Başbakan ve Çalışma Bakanlığı ile yapılan görüşmelerden sonuç alamadıklarını, hükümetin Mart ayına kadar kıdem tazminatlarını kaldırmayı planladığını aktardı.

"Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir, leş kargalarına yedirmeyiz" diyen Beko, hükümetin 2016 yılı eylem planının tüm emekçilere kölelik dayattığını belirtti. Planın tüm emekçileri güvencesiz ve kuralsız çalıştırmak üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Beko, kıdem tazminatlarının patron için bir yük olmadığını, işçilerin hakkı olduğunu söyledi.

Beko, kıdem tazminatlarının kaldırılması haline toplu işçi çıkarma durumunda patronların tazminat ödemeyeceğini belirtti. Beko ayrıca bu durumda, işçilerin "gündelikçi" gibi çalışacağını, sendikalaşmanın mümkün olamayacağını ve işçilere sürekli giriş-çıkış işlemleri yapılacağını vurguladı. DİSK Başkanı Beko, işçilerin tazminat haklarının AKP hükümeti tarafından planlanan fon/sandık sistemi ile gasp edilmek istendiğini ifade etti.

'Amaç kıdem tazminatının gasp edilmesi'
Hükümet yetkilerinin "kazanılmış haklara dokunulmayacak" açıklamalarına dikkat çeken Beko, "Buradan bir kere daha ilan ediyoruz. Çocuklarımızın haklarını gasp ettirmeyeceğiz, bizden öncekilerin emaneti olan kıdem tazminatını leş kargalarına yedirtmeyeceğiz" şeklinde konuştu. Beko, kıdem tazminatlarının kaldırılması bir yana bir yılın altında çalışanlara da tazminat ödenmesi gerektiğini dile getirdi.

Beko konuşmasının devamında şunları söyledi: "Esnek güvencesiz çalışmanın yaygınlaşmasına karşı, taşeron köleliğine karşı, özel istihdam büroları ile oluşturulmak istenen köle pazarlarına karşı, kıdem tazminatının fona devir adı altında gasp edilmesine karşı tüm emekçileri, emek dostlarını ve demokrasi ve özgürlükten yana herkesi ortak mücadeleye davet ediyoruz."

Açıklamanın ardından DİSK üyeleri Şişli Cami önünde stant kurdu, emekçilerden imza toplamaya başladı.(etha)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler