DİSK: Kıdem tazminatının müzakere edilecek yanı yok

DİSK Başkanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı İzmir’de de gerçekleştirdiği eylemde ”Kıdem tazminatının miktarını düşürecek planların müzakere edilecek hiçbir yanı yoktur” diye konuştu.

DİSK: Kıdem tazminatının müzakere edilecek yanı yok

 

DİSK Başkanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı İzmir’de de eylem yapıldı. Konak Eski Sümerbank önünde yapılan eyleme DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan, Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener, DİSK’e bağlı İzmir’de sendika şube yöneticileri ve temsilcileri katılırken, KESK, TMMOB, EMEP, Sol Parti, Halk Evleri, HDP yönetimleri de destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan, “Kıdem tazminatımızı gasp ettirmeyeceğiz. Kıdem tazminatına dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin” diyerek, Yeni Ekonomik Program’la 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların başta olmak üzere esnek-güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştırarak kıdem tazminatı hakkının yok edilmek istendiğini söyledi. İşçilerin pedemi koşullarında bile çalıştığını hatırlatan Çalışkan, işçilere yok sayarak kapalı kapılar arkasında alınan kararları kabul etmediklerini ifade etti.

 

“Kıdem tazminatının müzakere edilecek yanı yok”

Kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya, daraltmaya, budamaya, işçi sınıfının belirli kesimlerini bu haktan mahrum etmeye yönelik her girişimin direniş ile karşılanacağını ifade eden Çalışkan, “Kıdem tazminatını bir işveren sorumluluğu olmaktan çıkaracak, iş güvencesi dayanağı işlevine son vererek işten çıkarmaları kolaylaştıracak, işverene iş sürecinde keyfiyet olanağı verecek, son ücret ile bağını kopararak kıdem tazminatının miktarını düşürecek planların müzakere edilecek hiçbir yanı yoktur” diye konuştu.

 

“Tüm işyerlerinde eylemlerimize başlayacağız”

“Kıdem tazminatı ile ilgili konuşulacak tek şey, mevcut sistemin güçlendirilmesi, kuvvetlendirilmesi, bir gün bile çalışsa tüm işçilerin istifa hali dahil kıdem tazminatı alacağı bir düzenlemenin yapılması ve işverenler işçilere kıdem tazminatını vermediğinde devletin kanun hakimiyetini sağlamasıdır” diyen Çalışkan bugünden sonra tüm işyerinde eylemlere başlayacaklarını duyurdu. Çalışkan sonra olarak yasaya karşı genel grev çağrısı yaptı.

Öte yandan Genel-İş İzmir 7 No'lu Şubenin örgütlü olduğu Bornova Belediyesi işçileri sabah mesai öncesi DİSK bildirisine okuyarak kıdem tazminatını asla gasp ettirmeyeceklerini haykırdı.

 

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler