DİSK, KESK, TMMOB’den, TTB’ye destek ziyareti

DİSK, KESK, TMMOB üyeleri 11 Merkez Konsey üyesi gözaltına alınan TTB’ye destek ziyaretinde bulunarak 'TTB'nin yanındayız' dedi.

DİSK, KESK, TMMOB’den, TTB’ye destek ziyareti

DİSK, KESK, TMMOB, 11 Merkez Konsey üyesi gözaltına alınan TTB’ye destek ziyareti gerçekleştirdi. Yapılan basın toplantısında emek örgütleri olarak TTB’nin yanında olunduğu vurgulandı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 11 Merkez Konsey üyesi gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB)ye destek ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyaret sonrası yapılan basın toplantısına emek örgütleri yönetici ve üyeleri de katıldı. TTB Genel Merkezinde gerçekleşen basın toplantısında konuşan TTB Merkez Konsey Eski Başkanı Eriş Bilaloğlu, hekimlerin yaşamdan yana tutumlarını açıklamalarının en ufak bir yanlışlığının bulunmadığını belirtti. Bilaloğlu, Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının da hekimlik mesleğini bilmediğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, bu saldırıların emek ve demokrasi mücadelesi veren bütün muhalif kurumlara uzun süredir devam ettiğini söyledi. Bozgeyik şöyle devam etti: “AKP’nin Ortadoğu politikasına karşı duran ve barıştan yana tutum alanların baskıya uğradığı bir süreç yaşıyoruz. Bu süreç tüm muhaliflere yöneliktir. Emek örgütleri olarak TTB’nin yanındayız.  TTB’nin açıkladığı bildiriye imza atıyoruz”.

'Gözaltılar utanç verici’     

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TTB’nin yapmış olduğu açıklamadan dolayı Merkez Konsey üyelerinin gözaltına alınmasının utanç verici olduğunu kaydetti. TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz ise, TTB’ye yönelik linç kampanyasını kınayarak, AKP iktidarının Suriye’deki savaşa mazot döktüğünü, buna karşılık barış demenin suç olarak gösterilmeye çalışıldığını belirtti. Koramaz, yanlış politikaların sonucunun halkın ödediğini vurgulayarak,  10 Ekim katliamından önce bütün uyarılara rağmen cihatçılara ses çıkarmayan bir anlayışın diktatörlük yolunda adım adım ilerlediğinin altını çizdi.

‘Savaşa karşı olmayan hekimlik yapamaz’       

Basın toplantısında konuşan HDK Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu ise “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenlere yönelik linç kampanyasını hatırlattı. Hamzaoğlu şimdi de TTB’nin baskı gördüğünü belirterek, “Savaşa karşı olmayanlar hekimlik yapamaz. Hekimliğin doğasında savaşa karşı olmak var. Sağlık Bakanlığını istifaya çağırıyoruz” dedi

Kaynak: Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler