DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'den OHAL'in Zararları Araştırması

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 15 Temmuz Darbe girişiminden doğan OHAL sürecinde yaşanan maddi ve manevi zararlara dair verileri derlemek amacıyla “OHAL'in Zararları Araştırması” başlattı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'den OHAL'in Zararları Araştırması

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin 3 Kasım'da gerçekleştirdiği ortak basın toplantısıyla “OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz” kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında 2 Aralık 2017 Cumartesi günü Ankara’da “Forum” gerçekleştirilecek. 17 Aralık 2017 Pazar günü de aynı formatta İstanbul'da bir Forum gerçekleştirilecek. Kampanyanın bir ayağını da  OHAL'in Zararları Araştırması" anket çalışması oluşturuyor. 

Ankara Forumu İMO Teoman Öztürk Salonu’ndan gerçekleştirilecek. Forum'a düzenleyici dört örgütün yanı sıra siyasi partiler ve diğer emek-meslek örgütleri de merkezi düzeyde katılacak. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Genel Başkanlarının konuşmalarıyla başlayacak olan forumda OHAL döneminin bilançosunu yansıtan ortak raporun sunumu gerçekleştirilecek. Davet edilen kurum başkanlarının konuşmalarıyla devam edecek olan Forum'da 16 aydır devam eden Olağanüstü Hal uygulamasının yarattığı tahribatın tüm boyutlarıyla gösterilmesi, toplumun geniş kesimlerinin OHAL’in derhal kaldırılması yönündeki isteğinin açığa çıkartılması hedefleniyor.

Ayrıca kampanya kapsamında "OHAL'in Zararları Araştırması" anket çalışması yapılıyor. Bu anket dört örgütün sitelerinden internet ortamında yürütülüyor. 

Kampanya OHAL'in süresinin dolmasına kadar geçen sürede devam edecek ve OHAL'in yeniden uzatılmaması ve KHK'ların iptal edilmesi için mücadele büyütülecek.

Kampanyaya dair SiyasiHaber'e açıklamalarda bulunan TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, “OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz” kampanyasının en önemli ayaklarından biri olacak bu forumlara katılımın yüksek olması, hem kampanyanın güçlü olması hem de toplumsal muhalefetin motivasyonu açısından önemlidir. Bu nedenle OHAL düzenine ve KHK'lara karşı tepki gösteren bütün kesimlerin bu forumlara katılmaları önemlidir" dedi.

Gül, "İşyerlerinden mahallelere, salonlardan sokaklara kadar bütün zeminler OHAL belasından kurtulmak isteyenlerin sesleriyle yankılanacak. Artık yeter diyenler ve demokrasiye ihtiyacı olan emekçi sınıflar birleşik mücadele ile bu karanlığı bertaraf edecektir. Bizim talebimiz net, OHAL değil demokrasi istiyoruz. Mücadelemizi büyüteceğiz" ifadelerini kullandı. 

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tüm yurttaşları aşağıdaki linkten "OHAL'in Zararları Araştırması"na katılmaya çağırıyor.

Kampanyaya şu linkten ulaşılabiliyor:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeEA-ZY6a2ZDHLqB5oQMo4xMkvqV1aN0K73DXD9FeH6HwmEUg/viewform

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler