DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP'den aday adayı oldu

DİSK Genel Başkanı Kani Beko istifa ederek, CHP çatısı altında İzmir'den aday adayı oldu.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP'den aday adayı oldu

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko görevinden istifa etti ve CHP'den milletvekili aday adayı olmak için başvurusunu yaptı. Teklifin CHP Genel Merkezi'nden geldiğini açıklayan Kani Beko, İzmir'den aday adayı listesine girme kararı aldı.

Türkiye'de bugüne kadar işçilerin ekonomik, siyasi, demokratik hakları için mücadele verdiğini söyleyen Beko, "Her zaman olduğu gibi, bugün de Türkiye'nin bağımsız, demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti olmasını isteyen bir konfederasyonun başkanıydım. Türkiye'de, özellikle  OHAL ilan edildiği günden bu yana grevler yasaklandı. 150 bin kamu çalışanı mahkeme kararı olmadan görevlerinden ihraç edildi" dedi.

3 bine yakın öğretim üyesinin demokratik, laik, bilimsel eğitim istedikleri için ihraç edildiğini, 85 belediyeye kayyım atandığını ve 3 bine yakın DİSK üyesi işçinin, mahkeme kararı olmadan işlerinden atıldığını söyleyen Kani Beko, okulda olması gereken 70 bine yakın öğrencinin ise bugün cezaevinde olduğunu belirtti. Kadına şiddettin hız kesmeden sürdüğünü de anlatan Beko, açıklamasında iş cinayetlerine değinerek şöyle dedi:

"İş cinayetlerinde Avrupa'da birinci, dünyada 3'üncü durumdayız. Her yıl 2 bine yakın işçi kardeşimiz, iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor. 2017 yılında iş cinayetlerinde ölen işçilerin 56'sı çocuk. 12 milyona yakın emekli, insan olmaktan kaynaklanan temel ihtiyaçlarını giderebilecek bir maaş ve onurlu bir yaşam mücadelesi verirken, 6,5 milyonu asgari ücretin altında yaşıyor. 24 Haziran genel seçimlerinin ne yazık ki OHAL'in gölgesinde yapıldığını görüyoruz. Bugüne kadar daha demokratik, aydınlık Türkiye için mücadele verdim. Bundan sonra da aynı mücadeleyi TBMM'de verebilmek için çalışacağım. Eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, sosyal bir Anayasa'yı tabii ki yaratabilmek için İzmir'den milletvekili aday adayı olmaya karar verdim." 

(DHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler