DİSK: Biz işçi sınıfına ait değerleri korumaktan vazgeçmeyeceğiz!

DİSK Genel-İş Sendikası işçilere tatil yeri yapılmak üzere 1975 yılında sendikaya kazandırılan İzmir Urla’daki arazinin acele kamulaştırılmasına tepki gösterdi. Eski DİSK binası önünde eylem yapan işçiler, ''Biz işçi sınıfına ait bütün diğer değerler gibi bu konuda da mücadele etmekten vazgeçmeceğiz." dedi.

DİSK: Biz işçi sınıfına ait değerleri korumaktan vazgeçmeyeceğiz!

SiyasiHaber

Geçtiğimiz günlerde DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın kurucu genel başkanı Abdullah Baştürk döneminde alınan İzmir’in Urla ilçesindeki 61 dönümlük arazi “turizm yatırımlarına tahsis” amacıyla Cumhurbaşkanı kararıyla kamulaştırıldı.

Genel-İş Sendikası yönetici ve üyeleri, işçilere tatil yeri yapmak üzere 1975 yılında sendikaya kazandırılan araziye “iktidar tarafından hukuk dışı el koyma” girişiminde bulunulduğu iddiasıyla 12 Eylül döneminde el konularak Anayasa Mahkemesi kullanımına verilen eski DİSK binası önünde basın açıklaması yaptı. Eylemde Genel İş Sendikası Başkanı Remzi Çalışkan, Genel Yönetim Kurulu, şube başkanları ve üyeler katıldı.

'Yapılan acele kamulaştırma işlemi de başka bir hukuksuz durumdur'

Açıklamayı okuyan Genel İş Sendikası Başkanı Remzi Çalışkan, “Bu bölge önceden SİT alanı statüsündeydi. 13 Eylül’de yine bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ‘Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ ilan edilmiş SİT alanı statüsünden çıkarılmıştır. Önce taşınmazlar üzerine kamulaştırma şerhi konulmuş, hemen sonra da Cumhurbaşkanlığı kararıyla acele kamulaştırma yapılmıştır. Yapılan işlemlerin sürati son derece dikkat çekicidir. Henüz sendikamıza ve diğer mağdur köylüye resmi olarak kamulaştırma kararı tebliğ edilmemiştir. Yapılan acele kamulaştırma işlemi de başka bir hukuksuz durumdur. Yurt savunması gibi olağanüstü hal durumlarına özgü hallerde yapılması gereken acele kamulaştırma yönteminin işçilere ve köylülere ait taşınmazların lüks turizm tesisleri için tahsis edilmesinde kullanılmaya cüret edilmesi ayrıca manidardır” dedi.

'Biz işçi sınıfına ait değerleri korumaktan vazgeçmeyeceğiz'

İktidara seslenen Çalışkan, "Biz işçi sınıfına ait bütün diğer değerler gibi bu konuda da mücadele etmekten vaz geçmeyeceğiz. Başta acele kamulaştırma işleminin iptali için dava açmak olmak üzere her türlü mücadeleyi yapacağız. Buradan iktidara sesleniyoruz. Bazı kişi ve gruplara menfaat sağlamaktan başka hiçbir anlamı ve amacı olmayan ve adına kamulaştırma denilen bu hukuksuz uygulamadan bir an önce vazgeçilmelidir." dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler