Disk Başkanı Beko:'Kıdem Tazminatlarını Leş Kargalarına Yedirmeyeceğiz !'

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi işçiler hükumetin kıdem tazminatları konusunda yapacağı düzenleme için 'Kıdem tazminat iş güvencemizdir dokunma!' pankartı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yürüdü.

Disk Başkanı Beko:'Kıdem Tazminatlarını Leş Kargalarına Yedirmeyeceğiz !'

DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptığı açıklamada "Kıdem tazminatlarını ferdi fona devrederek tasarruf teşvik fonları, konut edindirme fonları, işsizlik fonları benzeri bizim paramıza leş kargaları benzeri konmak istiyorlar. Kıdem tazminatlarını leş kargalarına yedirmeyeceğiz." diye konuştu.

DİSK üyesi işçiler hükümetin kıdem tazminatları konusunda yapacağı düzenleme için 'Kıdem tazminat iş güvencemizdir dokunma!' adı altında Iş ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı. Ulusal Kütüphane önünde bir araya gelen grup Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürüdü. Çevik güç ekipleri de bakanlık önünde tomalarla beraber kapsamlı güvenlik önlemleri aldı. DİSK mensupları bakanlık önünde "kölelik kanunu istemiyoruz" halinde sloganlar attı.

Bakanlık önünde bir araya gelen grup yerine basın açıklaması yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, şunları kaydetti: "2011-2012 senelerinde 6,8 milyar dolar şartlı kredi aldılar. Kredinin karşılığında 'Ulusal İstihdam Stratejisi' adı altında bu programı TBMM'den geçirin dediler. Uluslararası sermayeler 'biz Türkiye'deki işçilerin kıdem tazminatlarıyla uğraşamayız siz bu kıdem tazminatını kaldırın' dediler. Bedeli her halükarda sonuna kadar direneceğiz. 100 senelik kazanımımız olan kıdem tazminatlarını leş kargalarına yedirmeyeceğiz. Kıdem tazminatlarını fona devrederek fukara fukara fonu, tasarruf teşvik fonları, konut edindirme fonları, işsizlik fonları benzeri anamızın ak sütü benzeri helal olan bizim paramıza leş kargaları benzeri konmak istiyorlar. Bunlara karşı cevabımız genel grev olacak. Asıl yapmak istedikleri şey kıdem tazminatlarımızı ferdi fona aktararak bizim kıdem tazminatlarımızı yemek istiyorlar ama biz bunun için izin vermeyeceğiz."

Ayrıca eyleme Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Genel Sekreter Yardımcısı Montserrat Mir de katıldı.

Etiketler: ETUC, DİSK, Kani Beko

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler