DİSK 53 yaşında, 16. Genel Kurulunu toplanıyor

DİSK 16. Olağan Genel Kurulu, 14-15-16 Şubat 2020 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde toplanacak. 13 Şubat 2020 Perşembe günü ise Haliç Kongre Merkezi'nde DİSK’in 53. Kuruluş Yıldönümü etkinliği de düzenlenecek.

DİSK 53 yaşında, 16. Genel Kurulunu toplanıyor

 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) 16. Olağan Genel Kurulu 14-15-16 Şubat 2020 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Genel Kurul’dan bir gün önce (13 Şubat) de Haliç Kongre Merkezi’nde DİSK’in 53. Kuruluş Yıldönümü etkinliği düzenlenecek.

Uluslararası bir işçi buluşmasına dönüşmesi hedeflenen Kuruluş Yıldönümü etkinliğine 5 kıtadan 45 sendikanın temsilcileri katılacak. Sendika temsilcilerinin katılımıyla Uluslararası Sendikal Konferans düzenlenecek.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), ve Arap Sendikalar Konfederasyonu (ATUC) genel sekreterleri konferansa katılarak uluslararası sendikal hareketin mesajlarını iletecek. Küresel Sanayi İşçileri Sendikası ve UNI Küresel Sendika temsilcileri de işçilerin küresel mücadele gündemini anlatacak. Arjantin Bağımsız İşçi Sendikaları (CTA-A), Güney Kore Sendikalar Konfederasyonu (KCTU), Rusya Sendikalar Konfederasyonu (KTR), Avustralya Sendikalar Konseyi (ACTU), Hindistan Yeni Sendikalar Hareketi (NTUI) gibi örgütler farklı kıtalardaki sendikal mücadeleleri aktaracaklar.

Konferansa ayrıca Tunus’un Nobel ödüllü sendikalar birliği UGTT, Lübnan’da toplumsal hareketlerin başını çeken sendika federasyonu FENASOL, Fransa’da emeklilik reformuna karşı grevleriyle dikkat çeken CGT ve FO, Filistin Genel Sendikalar Federasyonu’nun (PGFTU) yanı sıra Almanya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Gürcistan, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, İrlanda, İsviçre, Kıbrıs, Norveç, Yunanistan gibi ülkelerden sendika yöneticileri katılacak.

 

DİSK’in tarihi yazıldı

13 Şubat Perşembe günü, Haliç Kongre Merkezinde saat 14.00’te başlayacak konferansın ardından saat 17.00’de DİSK’in 50 yılı aşkın mücadelesini ve deneyimini birincil kaynaklara dayalı olarak kapsamlı ve nesnel biçimde anlatmayı amaçlayan “DİSK Tarihi” kitabının ilk cildinin tanıtımı gerçekleştirilecek. DİSK Tarihi kitabı DİSK’in mücadele ve deneyim hafızasını bugünlere ve yarınlara taşımayı amaçlıyor. Özgün arşiv kaynaklarından binlerce belge, yayın ve fotoğraftan yararlanarak hazırlanan kitap, DİSK ve Türkiye işçi sınıfı tarihi alanında önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlıyor.

 

 “2020’lerin DİSK’i ve emeğin Türkiye’si için omuz omuza”

DİSK 16. Olağan Genel Kurulu, 14 Şubat Cuma günü, saat 10.00’da Haliç Kongre Merkezi Sadabat Blok’ta toplanacak.

Basına açık ilk günkü açılışın ardından 15 Şubat’ta tüzük, kararlar ve genel kurul sonuç bildirgesi üzerine çalışmaların devam edeceği Genel Kurul’da, 16 Şubat’ta yapılacak seçimlerle DİSK’in önümüzdeki dönem yönetim, denetim ve disiplin organları belirlenecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler