Dışarıdaki Gazeteciler: Şimdi, hürriyeti yazan ve dizen ellere ‘selam olsun’ demenin zamanı

Cumhuriyet'in dördüncü, Özgür Gündem'in beşinci duruşması öncesi adliye önünde bir araya gelen gazeteciler ve hak savunucuları, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Dışarıdaki Gazeteciler: Şimdi, hürriyeti yazan ve dizen ellere ‘selam olsun’ demenin zamanı

Cumhuriyet gazetesi davasının dördüncü duruşması ve Özgür Gündem ana davasının beşinci duruşması öncesi, Dışarıdaki Gazeteciler Çağlayan Adliyesi’nde biraraya gelerek meslektaşkarının serbest bırakılmasını istedi; “İçerideki gazeteciler de, dışarıdaki gazeteciler de ne susacak, ne de boyun eğecek” dedi.

“Her tarafı dökülen, Türkçesi bozuk iddianamelere serpiştirilmiş tutarsız cümleler ya da iktidar yalakası medyanın kara propaganda üretme çabalarına rağmen arkadaşlarımızın üzerlerine vurulmak istenen ‘terörist’ damgası asla tutmadı” diyen gazeteciler ve hak savunucuları sordu:

“Yargıyı bu şekilde insanlara boyun eğdirmek amacıyla sopa gibi kullanmanız,  tüm topluma gözdağı vermek, hakikati boğmak için bazılarımızı demir parmaklıklar arkasında rehin tutmanız kime ne kazandırdı?”

Beşi tutuklu 20 sanıklı Cumhuriyet davasının dördüncü duruşması bugün Çağlayan'daki İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

İkisi tutuklu 10 sanıklı Özgür Gündem ana davası ise bugün İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

"Hakikati boğmaya çalışmaktan vazgeçin"

Bianet’ten Elif Akgül’ün haberine göre, yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Tüm ara ve kara rejimlerde olduğu gibi bugün de ‘muhbirlik en yüce değer’ ve başkasının başına basıp yükselmek pek moda. Ortalık sahte kahramandan geçilmezken, herkesin gözünün önünde yaşanan kötülüklere sırtını dönen çok. İşte o yüzden memleketin ar damarı çatladı, çürüme hızlandı ve toplumsal vicdan kaybetti.

“Tüm bunlara dur demenin vakti çoktan geldi de geçiyor… Memleketin hak, hukuk, adalet ve vicdanına dair değerleri tümden kangren olmadan, adım atmanın zamanıdır.  Ve şimdi, hürriyeti yazan ve dizen ellere ‘selam olsun’ demenin zamanıdır.

“Bugün yepyeni bir dönemin ilk günü olsun. Hakikati boğmaya çalışmaktan vazgeçin. İnsanlarımızın ışığa ihtiyacı var, karanlığa değil. Arkadaşlarımızın gasp ettiğiniz özgürlüğünü geri verin. Hemen şimdi, çekin elinizi boğazımızdan, soluğumuzu iade edin…

“Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler