Direnişe geçen maden işçilerine Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden destek ziyareti

Çanakkale ve çevresindeki demokratik kitle örgütleri, Yenice ilçesindeki NESKO Madenciliğe ait işletmede yerin 140 metre altında 7 gündür direnen maden işçileriyle dayanışmak için maden sahasına gitti.

Direnişe geçen maden işçilerine Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden destek ziyareti

 

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Edremit Demokrasi Platformu, CHP Çanakkale İl Teşkişlatı, Sol Parti ve Heryer Kazdağları temsilcileriyle Çanakkale’nin Yenice ilçesinde bulunan Karaköy Maden işletmesinde direnişe geçen maden işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu.

Alanda bekleyen işçi yakınlarıyla birlikte yaklaşık 100 kişiye ulaşan topluluk, içerisinden bir temsilci heyeti oluşturarak işletme sahası içindeki ofisinde Genel Müdür Baki  Ocak ile görüşüp durum hakkında bilgi aldı ve  talepler bir kaz daha dile getirdi. Ocak ile görüşen heyeti, yeraltında direnen işçilerin eşleri olan  üç kadın; Fadime Çolak, Gülbeyaz Sarıkaya,  Şirin Çelik ile İlhami Yakar isimli işçi, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden Recep Memiş  ile  Edremit Demokrasi Platformu’ndan İbrahim Gümüştaş ve CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural oluşturdu.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

NESKO İŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR!

Bugün Yenice İlçesi’nde Yıldızlar Holding tarafından işletilen madendeydik.

Sendika örgütlenmesi nedeniyle işten atılan arkadaşlarına destek olmak ve ödenmeyen maaşları ve tazminatlarını istemek için kendilerini yerin altına hapseden maden işçilerine destek olmaya gittik. Edremit Demokrasi Platformu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz destek ziyaretinde işçi yakınları İle birlikte olduk.

İşçi aile temsilcileri ve Çanakkale’den gelen CHP İl Teşkilatı ve il başkanı ve derneğimizin de üyesi Metin Ümit Ural ile birlikte oluşturduğumuz heyet olarak maden yetkilileri ile görüşerek işçilerin taleplerinin yerine getirilmesini istedik.

Kirazlı Çadırlı Direnişinden Heryer Kazdağları da desteğe gelenlerin arasındaydı.

Yapılan konuşmalarda işçiler ve yakınları haklarını alana kadar direneceklerdi konusunda söz verdiler. Bizler de işçilerin yanında olduğumuzu vurguladık.

Maden atıklarının derede yarattığı kirlilik konusunda da gerekli girişimlerde bulunacağız.

Doğayı ve emeği sömüren, kamu yararı olmayan maden projelerine hayır!

Nesko İşçileri Yalnız Değildir!

 

Ne olmuştu?

Çalışma kapasitesi 200 işçi olan işletmede aşamalı alarak işten çıkarmalar sonucunda çalışan sayısı 94’ e düşmüştü. Uzun süredir maaşlarını alamayan işçiler, DİSK’e Bağlı Dev Maden Sen sendikasında örgütlenip taleplerini daha güçlü olarak dile getirmeye başlayınca, işveren çareyi sendikalı işçileri işten çıkarmakta bulmuş ve  yaklaşık 10 kişilik bir işçi grubuna tazminatsız çıkış için ibraname imzalatmaya kalkınca işçilerin cevabı direniş olmuştu. Üç gün önce madene inen vardiya işçileri dışarı çıkmayarak kendilerini madene kapamış ve haklarını almadan çıkmayacaklarını ilan etmişti. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler