Direniş sonuç verdi: Danıştay Saklıkent’te HES’e ‘dur’ dedi

Direniş sonuç verdi: Danıştay Saklıkent’te HES’e ‘dur’ dedi

Danıştay, Muğla’nın Fethiye ve Antalya’nın Kaş ilçe sınırlarında yer alan, önemli bir turizm merkezi ve doğal cennet olarak nitelendirilen Saklıkent’te HES projesi için verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu‘ kararının yürütmesini durdurdu.

Saklıkent Milli Parkı sınırında Eşen Çayı üzerinde Kiler Holding bünyesindeki Ekol Elektrik Üretim AŞ tarafından yapılmak istenen Burgular Gebeş HES projesine, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Aralık 2008’de üretim lisansı verilmişti.

Yılda yaklaşık 500 bin ziyaretçiyi ağırlayan Saklıkent Kanyonu ve çevresinin projeden olumsuz etkileneceğini düşünen yöre halkı, 25’e yakın köy ve belde belediyesinin muhtar ve belediye başkanlarının da katılımıyla HES projesine karşı dava açtı.

Su Kullanım Hakkı Anlaşması ve üretim lisansının iptalinin yanı sıra ÇED Olumlu kararının da iptali istemiyle açılan davalar sürerken, firma tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kaldı ve 2013’te EPDK’ya başvurarak üretim lisansının iptalini istedi. Kurum da firmanın lisansını iptal etti ancak köylüler, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın ÇED Olumlu Raporu’nun farklı bir firma tarafından kullanılabileceği tehlikesine karşı mücadelesini sürdürdü.

Nihayet Danıştay 14’üncü Dairesi’nden de yöre halkını sevindiren bir karar çıktı. Karaçay ve Eşen çayı üzerinde kurulması planlanan HES’ler için verilen ÇED olumlu kararı oy birliğiyle kaldırıldı.

Saklıkent’in gözü aydın

Muğla Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Üyesi ve Saklıkent Koruma Platformu avukatı Bora Sarıca, “Her ne kadar şirket projeden çekildiğini bildirmiş ise de bundan böyle hiçbir sermayedarın eldeki ÇED dosyası ile projeye devam etmesi mahkemece engellenmiş oldu. Saklıkent’in tekrar gözü aydın” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler