Diren Coşkun ölüm orucunu durdurdu

Tutuklu trans kadın Diren Coşkun’un cezaevi yönetiminin adım atması sonucu açlık grevini durdurduğu bildirildi. Coşkun’a destek olmak amacıyla ölüm orucuna başlayan Kıvılcım Arat ise ölüm orucunu bitirdi.

Diren Coşkun ölüm orucunu durdurdu

Cezaevinde maruz kaldığı ayrımcılık sebebiyle ölüm orucuna başlayan Tekirdağ 2 No’lu Kapalı Cezaevi’ndeki trans kadın tutuklu Diren Coşkun, taleplerinin kabul edilmesiyle ölüm orucunu bir süreliğine sonlandırdığını duyurdu.  Coşkun, ameliyat başta olmak üzere haklarının engellendiğini belirterek 25 Ocak’ta ölüm orucuna başlamıştı.

Uzlaşıya varıldı

Diren’in direnişine destek olmak ve taleplerin duyurmak için İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kıvılcım Arat da ölüm orucuna girmişti. Dün Coşkun ile görüşmeye giden Arat, tedavi, vegan beslenme ve ayrımcılık gibi konularda hapishane yönetimiyle görüştüklerini, süreci ortaklaşa yürütmek için uzlaşıya vardıklarını söyledi.

Arat, cezaevi yönetiminin adım atması üzerine Coşkun’un ölüm orucunu bir süreliğine durdurduğunu açıkladı. Kıvılcım kendi eylemini de sonlandırdığını açıkladı.

Arat sosyal medya hesabından şu açıklamayı yayımladı; Diren 25 Ocak’ta başladığı ölüm orucunun 27. gününde iken ailesi, arkadaşları ve avukatları olarak bugün Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na gittik. Güne Kıvılcım’ın görüş yasağı haberini alarak başlamış olsak da; hapishane yönetimi ile Diren’in ilk etaptaki talepleri olan lazer epilasyon, vegan beslenme ve hapishane çalışanlarının Diren’in trans kimliğinden kaynaklı takındığı ayrımcı tutumlarının son bulması hususlarında görüştük. Bu taleplere ilişkin yaptığımız görüşmede hapishane yönetimiyle, süreci birlikte yürüteceğimize dair uzlaşıya vardık. Önümüzdeki günlerde ailesi, arkadaşları ve avukatları olarak Diren’in tüm taleplerinin karşılanması için hukuki sürecin takipçisi olacağamızı Diren’e de ilettik. Kendisi ile yaptığımız görüşmede, taleplerine ilişkin atılacak adımlarda hapishane yönetiminin süreçle ilgili işbirliği doğrultusunda ölüm orucunu bir süreliğine durdurma kararı aldığını söyledi. Diren kendisiyle dayanışan herkese öncelikle teşekkür ettiğini ve kendisiyle beraber açlık grevine ve ölüm orucuna başlayan arkadaşların eylemlerini sonlandırmasını istediğini iletti. Bu gelişmeler üzerine Kıvılcım da ölüm orucunu bitirdiğini beyan etti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler