Dink davasında dinlenen tanığa disiplin hapsi cezası

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada tanık olarak dinlenen dönemin Trabzon Jandarma Terör Olayları Kısım Amiri Gökhan Arslan’a, mahkeme tarafından “tanıklığı gerçeği yansıtmadığı” gerekçesiyle 1 ay disiplin hapsi cezası verildi.

Dink davasında dinlenen tanığa disiplin hapsi cezası

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.  7’si tutuklu 85 sanıklı davanın 76. duruşmasına tutuklu yargılanan dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz, tutuksuz yargılanan azmettirici Erhan Tuncel, Trabzon eski Emniyet Müdürü Reşat Altay ve dönemin İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’in aralarında bulunduğu 8 sanık katıldı. 

Duruşmada ilk olarak dönemin Trabzon Jandarma Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hüsamettin Polat tanık olarak dinlendi.

Polat, cinayet tasarısının gündeme geldiği istihbarat toplantısından bahsederek, “Dink cinayeti sonrası Metin Yıldız (Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi) Ali Öz’e ‘emriniz var mı’ dedi. Öz, ‘Coşkun İğci’ye söyleyin konuşmasın’ dedi. Takibim üzerine Ali Öz’den uyarı cezası aldım. İleriki günlerde Okan Şimşek’e ‘bildiklerinizi söyleyin’ dedim” diye konuştu.

‘Bazı sıkıntılar oldu’

Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan da, Polat’a cinayetin ardından görev sonuç raporunun değiştirilip değiştirilmediğini sordu. Müfettişin ifadesini almadığını belirten Polat, “Okan Şimşek, teftişten önce ‘eski görev sonuç raporu değiştirildi. Yeniler kondu, eklemeler düzenleniyor’ dedi. Bu olay sonrasında bazı sıkıntılar oldu” yanıtını verdi. 

Başkan Horasan bunun üzerine Öz’ün kasten böyle yapıp yapmadığını sordu. Polat da, Öz’ün terör konusunda hassas olduğunu ancak neden böyle davrandığını anlamadığını söyledi.

‘İğci’nin haber elemanı olduğunu söylemişti’

Polat’a eski ifadesini anımsatan Başkan Horasan, Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci’nin haber elemanı olup olmadığını sordu. Polat da, “Metin Yıldız, Coşkun İğci’nin haber elemanı olduğunu söylemişti. Toplantıda ‘haber elemanımızdan bilgi aldık’ demişti” diye yanıtladı.

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu ise, Polat’a cinayet ile ilgili bilgisi nedeniyle baskıya maruz kalıp kalmadığını sordu. Polat, “Alenen değil ama üstü kapalı bakışmalara maruz kalıyordum. Bundan dolayı emekli oldum” yanıtı verdi.

Ardından tutuklu eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek söz aldı. Akyürek’in cinayet tasarısını 17 Şubat 2006’da öğrendiğini söylemesi üzerine Polat, “Emniyet bu bilgiyi bizle paylaşmadı” dedi. Akyürek de emniyet ve jandarmanın mevzuatının farklı olduğunu söyleyerek üstüne düşen görevi yaptığını savundu.

Onun ardından bu kez dönemin Trabzon Jandarma Terör Olayları Kısım Amiri Gökhan Arslan dinlendi. Arslan, cinayetten önce tasarının konuşulduğu istihbarat toplantısına katıldığını söyledi. Bunun üzerine avukat Hakan Bakırcıoğlu, cinayetin önlenmesi için herhangi bir işlem yapıp yapmadığını sordu. Arslan, tasarının konuşulduğunu ancak kendisine bir şey söylenmediği için herhangi bir işlem yapmadığını belirtti. 

Tanığa bir ay disiplin cezası

Bakırcıoğlu, “Unsur komutanları kendisine bilgi vermek zorunda. Toplantıda kendisi de var. Bilgi sahibi olmaması mümkün değildir ve söyledikleri doğruyu yansıtmamaktadır” diyerek daha fazla soru sormayacağını söyledi. Başkan Horasan da Arslan’ı uyardı, ancak bildiklerinin bu kadar olduğunu savundu. 

Duruşmaya öğle arası verildikten sonra mahkemenin Arslan’a “tanıklığı gerçeği yansıtmadığı” gerekçesiyle 1 ay disiplin hapsi cezası verdiği öğrenildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler