Dink davasına 5 Haziran'da devam edilecek

Dink davasında, avukatlar, Hrant Dink ile İstanbul Valiliği'nde görüşme yapanların dinlenmesini ve MİT elindeki cinayete ilişkin tüm belgelerin istenmesi talep etti. Mahkeme heyeti talepleri reddetti.

Dink davasına 5 Haziran'da devam edilecek

Yeniden görülen Hrant Dink cinayeti davasının 13. celsesi tamamlandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bugünkü duruşma tanık ifadeleriyle devam etti.

Bianet’ten Elif Akgül’ün haberine göre, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında tutuksuz sanıklardan Erhan Tuncel, Celalettin Cerrah, Reşat Altay, Faruk Sarı ve Ahmet İlhan Güler ile tutuklu sanıklardan Ramazan Akyürek hazır bulundu.

Duruşmanın ilk yarısında ilk olarak polis başmüfettişi Durmuş Demirbaş ile Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan tanık olarak dinlendi.

İkinci yarıdaysa eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ile, dava sanıklarından olan cinayet sırasında Trabzon İstihbarat Şube Müdürü olan, Aralık 2016'da "Fethullahçı Terör Örgütü" (FETÖ) üyeliği iddiasıyla gözaltına alındığı soruşturma kapsamında ifade veren Faruk Sarı dinlendi.

Avcı: Cinayeti İstanbul'a fatura etmeye çalıştılar

Hanefi Avcı şöyle konuştu:

“İstanbul Emniyeti'ne olayı fatura etmeye çalıştılar. Amaç orayı ele geçirmekti. Kendileri dışında herkesi gayri milli tanımlayıp makamları ele geçirdi. Sahte belgeler ve delillerle operasyon yaptılar. Çocuklarım okullarında okudu onları tanıyorum ama organik ilişkim yoktur.

“Sabri Uzun'dan önce İstihbarat Daire Başkanlığı yaptım. O dönemde Cemaat etkin değildi. İstihbaratta insan kullanılır, teknik yöntemler kullanılır ve her bilgi merkeze aktarılır. Devlet denetimi vardır. Gizlilik esastır. Merkez bu bilgilere bakmakla yükümlüdür. İllerin iptal ettiği bilgiler de merkezde saklanır. Elemanları da takip eder.”

Sarı: Pişman olacağım hiçbir şey yapmadım

Avcı'nın ardından Sarı ifade verdi. “Etkin pişmanlık” talebini reddeden Sarı, kendisine Olağanüstü Hal nedeniyle tüm ifadelerin böyle alındığı bilgisinin verildiğini söyledi.

“Bilerek ve isteyerek hiçbir Cemaat sohbetine katılmadım” diyen Sarı şöyle konuştu:

“2007'de Trabzon'a geldikten sonra cemaatçı Ömer ve irfan Akkaya ile ilişkim oldu. Sohbetlere katıldım. Örgütsel yapıda olmadım. Çok soruşturma geçirdim. Yoğun iş yükü altında kaldım. FETÖ-PDY kapsamında bazı ilişkilere tanık oldum. Örgüt mensubu değilim, etkin pişmanlık tabiri durumumu tarif etmiyor. Baskı altında kaldım. Pişman olacağım bir iş yapmadım.”

Sarı'nın ifadelerinin ardından Ali İhsan Horasan başkanlığındaki mahkeme heyeti talepleri aldı.

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu şu taleplerde bulundu:

* Dink ile İstanbul Valiliği'nde 24 Şubat 2004 tarihinde İstanbul Valiliğinde Genelkurmay Başkanlığının isteği, MİT Müsteşarının talimatı ile MİT İstanbul Bölge Başkanı H. Kubilay Günay ile Vali Muammer Güler tarafından organize edilen görüşmeye katılan Özel Yılmaz, Handan Selçuk, Ergun Güngör ile Günay'ın bilgilerine başvurulsun.

* Özer Yılmaz'ın bu görüşmeye dair düzenlediği “resmi yazı” başta olmak üzere, görüşmeye ilişkin Dink ile görüşülen 24 Şubat 2006 öncesi, sonrası ve bu tarihte düzenlenen tüm evraklar MİT'ten istensin.

* Dink'in 2003'te Sydney'de katılacağı bir konferans öncesinde silahlı saldırıya uğrayacağı ihbara ilişkin MİT'e yazı yazılarak bu konuda yapılan tüm çalışmaların ve MİT ve Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere, devlet kurumları arasında yapılan yazışmaların istensin.

* MİT Müsteşarlığının “Agos Gazetesi yayınlarının icracı kurumların talepleri üzerine Müsteşarlıklarınca takip edildiğine” ilişkin beyan üzerine MİT Müsteşarlığına bu icracı kurumların kim olduğu, bu taleplerin hangi tarihlerle ne amaçla yapıldığı, bu konuda yapılan yazışmalar ile Agos'un takibi ile elde edilen bilgilerin hangi kurumlara iletildiği sorulsun.

* MİT Müsteşarlığında Dink cinayeti tasarısı ve Dink cinayetiyle ilgili tüm bilgi ve belgeler istenmeli.

Heyet, Bakırcıoğlu'nun yukarıdaki taleplerini reddederken, Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen jandar dosyasının ana dava ile birleştirilmesine "şu aşamada" muvafakat vermedi.

Dinlenecek tanıklar

Davaya 5,6,8 ve 9 Haziran'da devam edilecek.

Nedim Şener, Levent Yarımel, Bayburt Emniyet Müdürlüğü görevlisi Burhan Gümüş, İstihbarat Daire Başkanı Görevlisi Hasan Çobanoğlu, İsmail Bayseç, Abdullah Öztürk, Arif Sarıkaya, Sadık Turan Alp, Adanan Daştan, Hasan Hüseyin Koca, Hüsamettin Yaman, İlhan Murat Kulalar, Muzaffer Erkan, Ömer Şen, Şafak Şen, Yüksel Sezer tanık olarak dinlenecek. 

Etiketler: Hrant Dink, dava

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler