Dink davası sanığı: Hrant Dink'in öldürüleceğini Ali Öz’e ilettim

Hrant Dink cinayeti davasında ifade veren Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız, 2006 yazında Yasin Hayal ve arkadaşlarının Dink’i öldürme planını İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’e ilettiğini söyledi.

Dink davası sanığı: Hrant Dink'in öldürüleceğini Ali Öz’e ilettim

Aralarında İstanbul Emniyet eski Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Emniyet İstihbarat Şubesi eski Müdürü Ahmet İlhan Güler, Emniyet İstihbarat Şube Müdürleri Ramazan Akyürek ve Sabri Uzun, Trabzon İl Jandarma eski Komutanı Albay Ali Öz'ün de bulunduğu 83 sanıklı Hrant Dink davasının 61'inci duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başladı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız’ın sorgusu yapıldı.

Ali Öz’e anlattım

2006 yazında Trabzon Jandarma İstihbarat Görevlisi Okan Şimşek’in kendisini aradığını ve bir köftecide buluştuklarını anlatan Yıldız, “Yasin Hayal ve arkadaşları Hrant Dink’i öldürmeyi planladığını söyledi. Ertesi sabah istihbarat toplantısında Ali Öz’e durumu aktardım. Sözümü bitirdikten sonra ‘görüşelim’ dedi. Ertesi gün Ali Öz’e gidip tekrar hatırlattım. Kaynağı sordu, söyledim. ‘Tamam. Baksınlar’ dedi ama tekrar emir vermedi ‘sonra emir veririm’ dedi ve çıktı. Asayiş müdürü Ali Oğuz Çağlar’a da anlattım. ‘İstanbul’daki gazeteci mi?’ dedi evet dedim” diye konuştu.

‘Haber kayıt formunu cinayetten sonra yazdık’

Dink’in öldürüleceği bilgisini Ali Öz’e ilettikten sonra emir beklediğini ileri süren Yıldız, “Ama arkasını arayamadım. Emir talimat almadım. Coşkun İğci’den başka bilgi gelmedi. Cinayet meydana geldi. Cinayetten sonra il emniyete gittim. Şube müdürleri oradaydı. Bir hengame vardı. Daha sonra il merkez gazinoda toplandık. Bilgileri not ettirdim. Haberlerden duyduklarımızı ekledik. Önceki bilgiler yazılı değildi, havada kaldı. Bu konuda kusurumuz var, mazereti yok. Haber kayıt bildiri formunu böylece cinayetten sonra yazıp yolladık. 6 ay önce Coşkun İğci görüşmesiyle ilgili görev sonuç raporu Ali Öz’e arz edilmemişti ama ben bilgi notu yazmıştım. Sözlü olarak arz etmiştim. Usule uygundur. İsteseydi rapor haline getirirdim” diye konuştu.

'Müfettişlere aktardık’

Yıldız, Temmuz 2006’da aldıkları bilgilerin ortak çalışma gerektirdiğini ifade ederek, “Yasin Hayal ile ilgili bizde önceden bilgi yoktu. Cinayetten sonra il merkezde bu bilgilerin kayıtlı olduğu çıktı. Bu bilgiler olsaydı belki daha ciddiye alınabilirdi. Haber kayıt bildiri formunu Trabzon istihbarat olarak suçtan önce hazırlayıp yollamamız kesinlikle gerekiyordu. Bildirmedik. Suçtan sonra hazırlamak da bir görevdi. Okan ve Veysel söyledi Gazi not aldı. Ben de oradaydım. Jandarma komutanına okudum” dedi.

Yıldız, komutan Veysel Şahin’in kendisini çağırıp, cinayetten önce bilgi aldığını kimseye söylememesini bildirdiğini söyledi. Yıldız, alay komutanı Ali Öz’ün istediği şekilde müfettişlere anlatımda bulunduklarını, ardından da Ali Öz’ün hepsini istihbarattan çıkardığını söyledi.
 
Duruşma verilen öğlen arasının ardından devam ediyor. 

Mezopotamya Ajansı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler