Dilipak: Hilafet kaldırılmadı, halifelik yetkisi Erdoğan’da

Hilafetin kaldırılmadığını söyleyen Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, 'Kanuni halife yetkisi mana ve mefhum olarak Tayyip Erdoğan’ın şahsında mündemiçtir' dedi.

Dilipak: Hilafet kaldırılmadı, halifelik yetkisi Erdoğan’da

Akit gazetesi yazarlarından Abdurrahman Dilipak, ilginç açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.

Akit TV’de yayınlanan 'Derin Gerçekler' programında konuşan Dilipak, "Bugünkü hükümet sistemine göre, yasal, kanuni halife yetkisi mana ve mefhum olarak Tayyip Erdoğan’ın şahsında mündemiçtir” dedi.

İngilizlerin Şerif Hüseyin’i halife yapmak istediklerini gerçekleşmeyince de Türkiye'de laik bir cumhuriyet kurduklarını iddia eden Abdurahman Dilipak, Erdoğan'ın halife olmasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: 

“Uygun bir halife bulunduğunda, bu hilafetin oraya verilmesi konusu söz konusu. Yani İngilizler bu kapıyı açık tuttu. Laik cumhuriyetten alıp, onu ayarladıkları bir halifeye vereceklerdi ama buna gerek görmediler zaman içinde. Dolayısıyla hilafet makamının kaldırılmamasının başka sebepleri de var. Tek bir sebebi yok. Sonuçta hilafet kaldırılmadı. Gelinen noktada ne oldu? İş Bankası’ndaki hisse senetleri tartışma konusu oldu. Ali İhsan ne diyor? Hükümet ve cumhuriyetin şahsı manevisinde mündemiçtir diyor. Müzakerelerde TBMM’nin şahsı manevisinde mündemiçtir gibi bir ifade vardı. Ama yasada hükümet ve cumhuriyet yazıldı. Bugünkü hükümet sistemi, başkanlık sisteminde kime ait? Cumurbaşkanına. Şu anda bu yasaya göre, yasal, kanuni halife yetkisi mana ve mefhum olarak Tayyip Erdoğan’ın şahsında mündemiçtir.”7

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler