Dilek Doğan’ın polis tarafından öldürülüşünün üzerinden 3 yıl geçti

Dilek Doğan, İstanbul Armutlu’daki evine yapılan baskın sırasında polis tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Polislere “Galoş giyin” dedikten sonra polis tarafından kurşunlanan Doğan’ın öldürülüşünün üzerinden 3 yıl geçti.

Dilek Doğan’ın polis tarafından öldürülüşünün üzerinden 3 yıl geçti

18 Ekim 2015 günü, evine düzenlenen polis baskını sırasında vurulan Dilek Doğan, hastanede yaklaşık 1 hafta süren yaşam mücadelesinin ardından yaşamını yitirmişti. Polis tarafından gizlenen görüntülerin ortaya çıkmasının ardından, “Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi” suçundan 26,5 yıla kadar hapis cezası istenen ve tutuksuz yargılanan polis memuru Y.M.’nin “Ben vurmadım” ifadesinin gerçekleri yansıtmadığı da ortaya çıkmıştı. Sanık polis savunmasında, şu ifadelere yer vermişti:

“Ben kimseyi öldürmedim, kimseye bilerek silah doğrultmadım, bu nedenle vicdanen rahatım. Ben devletimin bana verdiği görevi yerine getirdim. Abisi arama ekiplerine doğru hareket etti. Silahın namlusundan ve dipçikten tutarak şahısları salona itmeye çalışırken silah patladı. Aile sakinleşmedi. Sakinleşirlerse yaralıyı hastaneye götürebileceğimizi söyledim, sakinleşmediler.”

Dilek Doğan’ın öldürülüşüne ilişkin yargılama sonrası sanık polis Moğultay hakkında önce 7 yıl 6 ay hapis cezasına verilmiş, daha sonra “iyi hal indirimi” uygulanarak 26,5 yıla kadar hapis cezası ile yargılandığı “Kasten öldürmek” suçlamasından değil, “Bilinçli taksirle öldürmek”ten 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. Sanık polisin cezası geçtiğimiz yılın Aralık ayında onanmıştı.

Yolculuk

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler