DİB heyeti Kılıçdaroğlu ile görüştü

Demokrasi İçin Birlik Hareketi (DİB) Sözcüsü Rıza Türmen ve Ankara DİB Meclisi üyesi Prof. Dr. Nejla Kurul, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Yapılan görüşmede Türkiye’nin siyasal ve hukuksal sorunları ile demokrasi güçlerinin birliğinin önemi üzerinde duruldu.

DİB heyeti Kılıçdaroğlu ile görüştü

SiyasiHaber

DİB Sözcüsü Rıza Türmen ve Ankara DİB Meclisi üyesi Prof. Dr. Nejla Kurul’un CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede, DİB temsilcileri OHAL rejiminin Türkiye yurttaşları ve sivil toplum kuruluşları üzerinde yarattığı baskı üzerinde durdu. Yurttaşları temsil etmesi gereken Meclis’in Kanun Hükmünde Kararname (KHK) düzeni ile işlevsiz hale getirilmesi, yasama, yargı ve yürütmenin dengesine ve birbirini frenlemesine dayanan güçler ayrılığı ilkesinin ortadan kaldırılması, OHAL bahane edilerek yurttaşların sorunlarını dillendirme olanaklarının yok edilmesi ve bu durumun Türkiye demokrasisi üzerindeki çok ciddi geriletici etkileri üzerinde duruldu. OHAL koşulları altında seçimlere gidilmesinin yaratacağı sakıncalar üzerinde duruldu ve OHAL’in en kısa süre içinde kaldırılması gerektiği ifade edildi.

Öte yandan işsizlik, zamlar ve ağır vergi yüklerinin, özellikle dar gelirli yurttaşların, emeklinin, işçinin, memurun, çiftçinin ve esnafın yaşamını güçleştirdiği vurgusu yapıldı. Kamusal bir hizmet olarak sunulması gereken eğitim ve sağlık hizmetlerinin niteliğinin düşmesinin yanı sıra artan ticarileştirilmesi ile yurttaşlara sunumunun kısıtlandığı vurgusu yapıldı. DİB temsilcileri, AKP/Saray tarafından kurulmakta olan otoriter, anti-demokratik rejime karşı en geniş demokrasi güçlerinin birliğinin sağlanmasının yaşamsal önemde olduğunu vurguladı.

DİB temsilcileri ile Kemal Kılıçdaroğlu, kamusal/siyasal alan üzerindeki bu baskıların aşılması, Türkiye’nin vergi veren etkin yurttaşlarının kendisini siyasal olarak ifade edebilmesi ile mümkün olacağı konusunda ortaklaştı. Meclis faaliyetlerinin yanı sıra etkin bir yurttaşlık ve sivil toplum örgütlenmesinin Türkiye’nin demokratikleşmesinde önemli bir rol oynayacağı görüşünde birleşildi.   

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler