Devrimci tutsak Zülküf Gezen yaşamına son verdi

Tekirdağ Cezaevi’nde bulunan ve 1 Mart’an bu yana açlık grevinde olan Zülküf Gezen’in Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto için yaşamına son verdiği öğrenildi.

Devrimci tutsak Zülküf Gezen yaşamına son verdi

Hepatit B hastası olduğu için PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde başlayan süresiz dönüşümsüz açlık grevinde yer alamayan Zülküf Gezen dün gece yaşamına son verdi.

Zülküf Gezen’in amcası Ahmet Gezen Medya Haber TV’ye verdiği demeçte “Zülküf, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmak için bu eylemi yapmıştır. Tüm Kürt halkının başı sağ olsun” dedi.

Gezen’in cenazesi önce Tekirdağ Namık Kemal Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

Haberi alan Gezen ailesi, cenazeyi almak için İstanbul’a geldi. Gezen'in cenazesini hastaneden alan yeğeni, Tekirdağ'dan İstanbul'a doğru yola çıktı. Gezen’in cenazesi bu akşam saatlerinde uçakla memleketi Diyarbakır’a götürülüyor.

Ahmet Gezen: Kardeşim tecridi kırmak için bu eylemi yaptı

Yaşamını yitiren Zülküf Gezen’in amcası Ahmet Gezen, Medya Haber TV’deki programa katılarak, yeğeninin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığını ve 12 yıldır tutuklu bulunduğunu anlattı. Yeğeninin PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi kırmak için bu eylemi gerçekleştirdiğini söyleyen amca Gezen, “Kürt halkının başı sağ olsun. Zülküf, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmak için bu eylemi yapmıştır. Tüm Kürt halkının başı sağ olsun” dedi.

Amca Gezen, yeğeninin 12 Eylül 2012 tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve Kürtçe üzerindeki engellerin kaldırılması talebiyle açlık grevi eylemine de girdiğini hatırlattı.

Gezen, “Aile İstanbul’da cenazeyi aldı ve şu an havaalanında. Cenaze saat 00.00’da havayoluyla Diyarbakır’a getirilecek. Yarın toprağa vermeyi düşünüyoruz. Tüm halkı bu eylemi sahiplenme adına Yeniköy Mezarlığı’na bekliyoruz” dedi.

Gezen 10 Ekim 2007’deki bir eylem nedeniyle tutuklandı

Diyarbakır'ın Balıkçılarbaşı Semti'nde 10 Ekim 2007 yılında bir polisin yaşamını yitirdiği ve 2'si polis 6 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan saldırı ile ilişkisi bulunduğu gerekçesiyle Zülküf Gezen hakkında açılan dava 19 Şubat 2010’da Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı. Gezen, 7 sayfalık siyasi savunma yaptı. Mahkeme heyeti Zülküf Gezen’i ağırlaştırılmış müebbet ve 109 yıl 6 ay hapse mahkum etti.

Zülküf Gezen'in Diyarbakır ve Sincan cezaevlerinden sonra Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği bilgisi alındı.

(MA / SiyasiHaber)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler