Devlet ‘koruması’ndaki Zeynep, elleri bağlanıp kurşunlanarak öldürüldü!

SİYASİHABER'den - Kadını şiddetten koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alan AKP adeta erkekler tarafından işlenen kadın cinayetlerini azmettiriyor. İstanbul’da sığınma evinden evli olduğu erkek tarafından kaçırılan Zeynep Topal, Bingöl Karlıova’da elleri arkadan bağlanmış halde, kurşunlanarak öldürüldü.

Devlet ‘koruması’ndaki  Zeynep, elleri bağlanıp kurşunlanarak öldürüldü!

 

SiyasiHaber

AKP İktidarı, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesine ilişkin Türkiye’nin imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi sık sık gündeme getirirken, İstanbul’da kaldığı sığınma evinden, evli olduğu erkek Osman Topal tarafından kaçırılarak Bingöl Karlıova’ya götürülen Zeynep Topal, elleri arkadan bağlanmış şekilde kurşunlanarak öldürülmüş halde bulundu. Cinayetle ilgili Osman Topal ve iki yakını gözaltına alındı.

Bianet’in hazırladığı ‘Erkek Şiddeti Çetelesi’ne göre Türkiye’de 2019 yılında en az 328 kadın erkekler tarafından öldürüldü.134 kadının ölümü şüpheli olarak kayıtlara geçerken, 12 kadının ölümü ise ‘faili meçhul’ olarak kayıtlara geçti. 2020’nin ilk 6 ayında ise erkekler tarafından öldürülen sayısı en az 123 iken, şüpheli kadın ölümü sayısı da en az 121 olarak kaydedildi.

bianet

bianet Erkek Şiddeti Çetelesi'ne ulaşmak için tıklayın

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Palatformu’nun 2008-2019 yıllarında öldürülen kadınlara ilişkin verileri de, bu yıllar arasında 3185 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü ortaya koyuyor. AKP ve ortakları, kadına ve kadın haklarına yönelik saldırılarını artırarak devam ettirirken, Türkiye’nin AKP’li yıllarında erkekler tarafından öldürülen kadınların sayısı da ‘istikrarlı’ bir biçimde artıyor. Son 5 yıla bakmak yeterli. 2015 yılında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 303 iken bu sayı 2016’da 328, 2017’de 409, 2018’de 440, 2019’da 474’e yükseldi. 2020’nin ilk 6 ayında ise erkekler tarafından öldürülen kadınların sayısı 244.

kadın cinayetleri yıllar

Bu hatırlatmadan sonra tekrar İstanbul’da devlet ‘koruması’ndayken evi olduğu erkek tarafından bulunup, Bingöl Karlıova’ya götürülüp, elleri arkadan bağlanmış şekilde kurşunlanarak öldürülmüş halde bulunan Zeynep Topal’ın hikayesine dönelim.

Baştan şunu söyleyelim. Zeynep’in ölümünün sorumlusu onu ‘koruyamayan’ devlettir. Yukarıdaki, tablonun ortaya koymuş olduğu erkekler tarafından öldürülen kadınların sayısındaki artışın sorumlusu AKP İktidarı’dır. Onun sistematik bir biçimde kadınlara karşı ve kadın özgürlüklerini sınırlamaya, kadınların kazanımlarını yok etmeye yönelik saldırgan politikalarıdır. AKP’li yıllardaki erkekler tarafından öldürülen kadın sayısındaki artış ile AKP’nin kadın düşmanı saldırgan politikalarındaki artış arasındaki paralellik dikkat çekici. Adeta AKP politikaları erkekler tarafından işlenen kadın cinayetlerini azmettiriyor.

Zeynep Topal 27 yaşında, Osman Topal’la evli ve iki çocuk annesi bir kadındı. Osman Topal’la yaşadığı sorunlar nedeniyle iki ay önce İstanbul’a gelen Zeynep Topal, Sultanbeyli Polis Karakolu’na giderek, sığınma talebinde bulundu. Talebi üzerine sığınma evine yerleştirildi. Zeynep Topal’ın kaldığı sığınma evinin bilgileri gizli tutulması gerektiği halde, Osman Topal Zeynep Topal’ın kaldığı yeri öğrendi. Sığınma evinden Osman Topal tarafından alınan Zeynep, Bingöl Karlıova’ya götürdü. Dün akşam Zeynep Topal, elleri arkadan bağlanmış şekilde, kurşunlanarak öldürülmüş halde bulundu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler