Dev. Maden-Sen: 2014 yılı iş cinayetleri

Dev. Maden-Sen: 2014 yılı iş cinayetleri

Yıllardır yaşanan grizu patlamaları, göçükler, alınmayan önlemler sonucu yaşanan iş cinayetleriyle gündeme gelen madencilik sektörüne dair DİSK’e bağlı Dev. Maden – Sen yönetim kurulu bir açıklama yayımladı ve 2014 yılında yaşanan iş facialarını kamuoyunun bilgisine sundu.

Haber Merkezi – Dünyada yaşanan en büyük maden faciasının geçen sene Soma’da gerçekleştiği belirtilen açıklamada, 2014 yılında 81 madende göçük, grizu, yangın veya su basması gibi nedenlerle 361 işçinin iş cinayeti sonucu hayatını kaybettiği 84 maden işçisinin ise ağır yaralandığı açıklandı ve kimi kazaların resmi raporlara yansıtılmadığına dikkat çekildi. DİSK’e bağlı Dev. Maden – Sen tarafından yapılan açıklama şöyle :

“Son on yılda 15 bin civarında işçinin iş cinayeti sonucu hayatını yitirdiği ülkemizde, geçtiğimiz yıl başta Soma, Ermenek ve Şırnak olmak üzere, maden iş kolunda pek çok yerde yaşanan maden cinayetleri ile inşaat sektöründe yaşanan iş cinayetleri yıla damgasını vurdu. Soma’da yaşanan ve 301 maden işçisinin ölümü ile sonuçlanan katliam, dünyada yaşanan en büyük maden faciası olarak dünya tarihine geçti.
İş kolumuzda geçtiğimiz 2014 yılının iş cinayeti ve yaralanma bilançosu oldukça ağır; 81 maden faciasında; göçük, grizu, yangın, su basması vb nedenlerle, 361 maden işçisi iş cinayeti sonucu hayatını yitirdi, 84 maden işçisi de ağır yaralandı.
Aslında kamuoyu ile paylaştığımız bu veriler tam olarak yaşanılanları yansıtmaktan uzaktır. Zira, pek çok işyerinde kimi kazalar işyeri hekimi ve özel poliklinikler devreye sokularak resmi raporlara yansıtılmamaktadır, bunun farkındayız. Ayrıca, basında ve dolayısıyla resmi raporlarda iş kazası sonucu ağır yaralı olarak hastanelere kaldırıldığı bildirilen madencilerin tedavilerinin sonuçlarıyla ilgili gerçek verilerde bu bilançonun dışındadır.
Ülkemiz ve dünya kamuoyu tarafından yakından takip edilen ve büyük tepkilere neden olan maden cinayetleri karşısında iktidar ve partisi AKP, kadercilik ve biat çağrıları yaptı; ölümleri işin fıtratından saydı, ölen işçi yakınlarının, demokratik kurum ve kuruluşların, sendikaların ve kamuoyunun tepkilerini de hiçe sayarak; anti demokratik, işverenden yana iş yasalarını meclisten geçirmeye devam etti; demokratik tepkilere karşı saldırgan bir politika izledi.
İktidarın gerici, barbar, faşist tutumu karşısında başta işçi sınıfı olmak üzere, emekçilerin, ezilen halkların ve inançların, kadınların ve gençlerin bir araya geldiği daha güçlü, örgütlenmelere ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Bu anlamda 2015 yılı için iş kolumuzda bize düşen görevin, sendikal örgütlülüğümüzü daha güçlendirmek ve büyütmek olduğunun bilinciyle özelleştirme, taşeron sistemi, örgütlenme önündeki engel antidemokratik yasalar başta olmak üzere, tüm demokratik hak ve özgürlükleri içeren talepler için verilen mücadelenin içinde olmaya devam edeceğiz.
2015 yılının maden facialarının yaşanmayacağı bir yıl olmasını diler, maden cinayetleri son bulana kadar mücadeleyi sürdüreceğimizi belirtir, başta maden iş kolundaki işçi ve emekçiler olmak üzere, herkesin yeni yılını kutlar, madencilik sektöründe Aralık ayı içinde meydana gelen “iş kazaları”  raporunu ve 2014 yılı facia raporunu kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Kamuoyunun bilgisine sunulan raporda 2014 yılında yaşanan iş faciaları ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Rapora göre yılın aylarında yaşanan facialar ise şöyle:

2014 yılında gerçekleşen toplam facia sayısı: 81, ölü sayısı: 361, yaralı sayısı: 84’tür denildi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler