Destici’nin idam çıkışına AKP ve CHP’den tepki geldi

BBP lideri Mustafa Destici’nin idam çıkışına AKP’li Hayati Yazıcı: "İdam cezası, geriye dönüşü olmayan bir cezadır" yanıtını verirken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, hem pozitif hukuk normları hem de evrensel kazanımlar olarak idam cezasının karşısında olduklarını söyledi.

Destici’nin idam çıkışına AKP ve CHP’den tepki geldi

BBP lideri Mustafa Destici'nin dünkü idam cezasına ilişkin değerlendirmelerine AKP'den tepki geldi. Desticiidam cezasına ilişkin yasa teklifini Meclis'e getireceklerini açıklarken, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı NTV canlı yayınına katılarak şu ifadeleri kullandı: 

“Bu çok boyutlu bir konu. Genel Başkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemine saygı duyuyoruz.  Bu söylemi çok değişik açılardan değerlendirmek mümkün. Burada kuvvetler ayrılığına vurgu var. Top Meclis'te. Bu düzenleme için Anayasa değişikliğine ihtiyaç var. Nihayetinde Anayasa değişiklik teklifini verebilmek için belli sayıda imza gerekli. O arkadaşımız niye öyle söyledi bilmiyorum.” 

"İdam cezası, geriye dönüşü olmayan bir cezadır" diyen Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti: 

"Yargılama süreçlerinin kaliteli olması lazım. Yoksa çok acı olayları yaşamak kaçınılmaz olur. Toplumda talep varsa siyaset duyarsız kalamaz." 

Özgür Özel: Teklif edebilmek için 199 imzaya ihtiyacı var

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, hem pozitif hukuk normları hem de evrensel kazanımlar olarak idam cezasının karşısında olduklarını söyledi. 

Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin, yeni yasama döneminde idam teklifini Meclise getireceklerine ilişkin açıklamalarını hatırlatarak, "Sayın Destici'nin, bir partinin Genel Başkanı olarak Meclis'te yer almasını son derece kıymetli buluyoruz ama şunu hatırlatmak gerekiyor; bir anayasayla bağlıyız. Anayasa diyor ki üye tam sayısının 3'te 1'i bunu teklif edebiliyor. Sayın Destici'nin bunu teklif edebilmek için 199 milletvekili imzasına daha ihtiyacı var." dedi. 

Özel, idam cezasına ilişkin 200 imzalı kanun teklifi verilmesi durumunda, konunun Meclis'te ciddiyetle tartışılacağını, gündeme alınacağını dile getirdi.

"Tartışmayı doğru bulmuyoruz"

CHP'nin, idam konusuna yaklaşımını paylaşan Özel, şöyle devam etti: 

"Hem pozitif hukuk normları hem de evrensel kazanımlar olarak idam cezasının karşısında olan bir partiyiz. Bu pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik yok. Mesele kime idam cezası uygulanacak tartışmasından farklıdır. Bugün idam geldiğinde, FETÖ elebaşına, diğer terör örgütlerinin hapishanelerde bulunan mensuplarına, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış olanlara uygulanmayacağı açık. Geleceğe yönelik bir şey konuşuluyor ama vatandaşta farklı bir algı yaratılarak günlük siyasete alet ediliyor. İdamdan kurtulmak, gelişmiş demokrasilerde bir kazanımdır. Bu kazanımı Türkiye, hem de tam bir mutabakatla elde etmişken Türkiye'yi her alanda olduğu gibi bu alanda da geriye düşürecek bir tartışmayı doğru bulmuyoruz."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler